Česká krajina: V milovické rezervaci skončilo natáčení rakouského dokumentu o krásách české přírody

10.08.2022 19:43 | Tisková zpráva

Poslední záběry natočil včera večer rakouský filmový štáb v milovické rezervaci velkých kopytníků, kam jezdil opakovaně točit posledních několika měsíců. Ve filmování bude ještě pokračovat na dalších místech České republiky.

Česká krajina: V milovické rezervaci skončilo natáčení rakouského dokumentu o krásách české přírody
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Dokument s pracovním názvem „Česko – krajina jako z pohádky“ by měl mít v rakouské televizi ORF premiéru o letošních vánočních svátcích. „Kromě samotné přírody jsou námětem také změny klimatu viděné z perspektivy zvířat,“ uvedl režisér dokumentu Michael Schlamberger.

V milovické rezervaci filmaři natáčeli především atraktivní velké kopytníky, ale i řadu drobných druhů hmyzu či ptáků, kterým pastva divokých býložravců pomáhá. „Filmaře zajímal rovněž pozitivní vliv pastvy na adaptaci krajiny na klimatické změny,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 založila.

Vedle Milovic se natáčelo například v Jižních Čechách, v Jeseníkách nebo v Národním parku České Švýcarsko. V příštích dnech tam bude štáb filmovat také následky ničivého požáru, jako jednoho z viditelných důsledků klimatických změn.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36950 lidí

Dokument tvůrci natáčeli zhruba dva roky. Do průběhu prací na snímku výrazně zasáhla pandemie koronaviru covid-19, v jejímž důsledku bylo podstatnou část tohoto období omezeno cestování mezi státy.

Průvodcem snímku bude krkavec, který bude pozorovatelem krajiny a jejích nejkrásnějších míst. Na snímku se kromě ORF podílela také Česká televize, Arte TV a německá stanice NDR. Členem štábu byl také přední český dokumentarista přírody Jiří Petr.

Rakouský snímek nebyl prvním dokumentem, který se v rezervaci natáčel. Vznikal zde snímek Lekce divokosti režiséra Jana Svatoše, část snímku Planeta Česko Mariána Poláka, část dílu seriálu Krajinou domova Petra Krejčího nebo epizoda seriálu Češi zachraňují Zdeňka Suchého.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina (ZDE), a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Památkově chráněné letní čekárně v Roztokách se vrátila původní podoba

14:59 Správa železnic: Památkově chráněné letní čekárně v Roztokách se vrátila původní podoba

Správa železnic dokončila rekonstrukční práce ve stanici Roztoky u Prahy. Zatímco kolejiště disponuj…