Česká mincovna: Dvacetikorunové šílenství se opakovat nebude

23.07.2019 16:34

Žádné několikahodinové fronty zájemců o výměnu oběžných dvacetikorun s portréty státníků a finančníků před bankou tak, jako tomu bylo na podzim loňského a na jaře letošního roku. Ucelené sady šesti oběžných dvacetikorun nesoucích portréty T. G. Masaryka, E. Beneše, M. R. Štefánika, A. Rašína, K. Engliše a V. Pospíšila emituje Česká národní banka, jak již avizovala, ve středu 24. července. Prostřednictvím jablonecké České mincovny se dostane na ty, kteří si ji stihli u ní a dalších partnerů banky včas zarezervovat.

Česká mincovna: Dvacetikorunové šílenství se opakovat nebude
Foto: ceskamincovna.cz
Popisek: Česká mincovna - logo
reklama

Do prodeje jde prvních 30 000 sad dvacetikorun s portréty tvůrců státu a měny. „Nové objednávky už ale nepřijímáme a přijímat ani nebudeme,“ upozorňuje nové zájemce Lenka Klimentová z České mincovny.  Sady není ani možné zakoupit na pracovištích ČNB.

„Objednávky a rezervace na sady oběžných mincí 20 Kč v kvalitě standart, budeme vyřizovat postupně v pořadí, ve kterém vznikly,“ zdůrazňuje Klimentová s tím, že Česká národní banka nyní dodala 60 % z celkového množství a zbývající kusy budou dodány na podzim 2019. Pokud tedy máte sadu již rezervovanou, určitě o ni nepřijdete. I když se na vás nedostane nyní v létě, v druhé etapě určitě. „Vyčkejte až vám bude e-mailem zaslána výzva k potvrzení rezervace nebo informace o přijaté objednávce. Výzvy budeme posílat postupně dle dodávek sad z centrální banky,“ doplňuje ještě za obchodní oddělení České mincovny Klimentová.

Mince obsažené v sadách jsou v běžné kvalitě dvacetikorun určených pro oběh.  „Nejde tedy o mince ze zvláštní respektive šetrnější ražby jako v případě obvyklých sad oběžných mincí 1-50 Kč, mince mohou proto vykazovat drobná povrchová poškození z běžných střížků a z automatické ražby,“ vysvětluje Česká národní banka na svých webových stránkách.

Celkem bude vydáno 50 000 sad mincí v běžné kvalitě. Vzhledem k tak vysokému celkovému objednanému počtu sad musela být výroba rozdělena do dvou etap. V současné době je prostřednictvím smluvních prodejců k dispozici 30 000 z celkového množství a dalších 20 000 bude dodáno v podzimních měsících 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS ČR: Letošní první polovina prázdnin pro nás byla výjimečná množstvím zásahů na železnici

20:12 HZS ČR: Letošní první polovina prázdnin pro nás byla výjimečná množstvím zásahů na železnici

Obvykle je měsíc červenec typický množstvím požárů v přírodním prostředí a nárůstem dopravních nehod…