Česká obchodní inspekce: Hračka želva překračuje povolený limit olova a kadmia

16.06.2019 10:33

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce hračka želva, která představuje riziko pro životní prostředí.

Česká obchodní inspekce: Hračka želva překračuje povolený limit olova a kadmia
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Konkrétně se jedná o mnohonásobné překročení množství olova a kadmia oproti povoleným limitním hodnotám. Dále může být riziková i pro nejmenší spotřebitele, jelikož na hračce není v českém jazyce žádné upozornění, že je nevhodná pro děti mladší tří let. Informaci v angličtině „Ideal for ages 3 to adult“ nelze považovat za varovné upozornění výrobce, že hračka je pro děti do tří let nevhodná. Hračka se na trhu nabízela a prodávala pod názvem Musical Snail Twilight.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na českém trhu je hračka - želva na baterie, která po smáčknutí příslušných tlačítek svítí a hraje melodie. Hračka je napájena 3 tužkovými 1,5 V bateriemi typu AA, případně přiloženým USB napájecím kabelem. Povrch hračky je tvořen kombinací měkkého textilního materiálu modré a světle žluté barvy a tvrdého plastu, ze kterého je vyroben průhledný krunýř s černou kresbou a pouzdro na baterie na spodní části hračky. Hračka je uložena  v barevné papírové krabici s průhledem a s vyobrazením výrobku, včetně popisu hračky v anglickém jazyce. Na papírové, dodatečně nalepené etiketě je uvedeno jméno a adresa dovozce svítící želvy.

Zkoušky provedené laboratoří potvrdily významnou neshodu s požadavky směrnice EU (2011/65/EU – RoHS). Na čtyřech pájených spojích uvnitř hračky bylo potvrzeno až 75 % obsahu olova a na jednom ze spojů rovněž 0,066 % obsahu kadmia. Jedná se o mnohonásobné překročení množství oproti povoleným limitním hodnotám. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko.  

Jedná se o hračku s dvojím napájením, která může být v činnosti současně nebo střídavě jako bateriová hračka nebo transformátorová hračka. Na hračce není v českém jazyce žádné upozornění, že je nevhodná pro děti mladší tří let. Informaci v angličtině „Ideal for ages 3 to adult“ (Ideální pro děti od tří let do dospělosti) nelze považovat za varovné upozornění výrobce, že hračka je pro děti do tří let nevhodná.

Norma ČSN EN 62115 (harmonizována ve směrnici 2009/48/ES o bezpečnosti hraček mimo jiné uvádí, že transformátorové hračky nesmějí být určeny pro děti do tří let. Posuzovaná svítící želva je svým charakterem a provedením lákavá pro mladší děti. Rovněž promítání světelných hvězdiček a měsíce z krunýře želvy na strop či zeď pokoje, spolu se zklidňujícími melodiemi, může ve spotřebitelích vyvolat oprávněný dojem, že jde o hračku pro nejmenší děti, která jim má pomoci překonat strach ze tmy.

Česká obchodní inspekce uložila zákaz distribuce a stažení výrobků z trhu. Veškeré údaje o nebezpečné hračce byly předány kontaktnímu bodu RAPEX na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: Ministr Petříček na zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu

7:34 Ministerstvo zahraničí: Ministr Petříček na zasedání Rady pro zahraniční věci v Bruselu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se 13. července 2020 zúčastní v čele české delegace zasedán…