Společnost, na kterou byla ČOI ze strany novinářů dotazována a které se zákaz dodat roušky seniorům a pacientům má údajně týkat, se na dodání roušek seniorům či pacientům České obchodní inspekce neptala a zároveň ze strany ČOI takový zákaz vydán nebyl. Roušky („ústenky“) lze darovat a není nutné mít povolení ČOI, nejedná se o osobní ochranné prostředky, které jsou harmonizovanými výrobky a podléhající zvláštním požadavkům.
„Velkoobchod z Jičínska nakoupil pro své zaměstnance ochranné roušky, část chtěl věnovat pacientům nebo seniorům. Konzultoval to s Českou obchodní inspekcí, která mu to ale s odkazem na předpisy nepovolila,“ zaznělo dne 1. dubna 2020 v Událostech České televize. Česká obchodní inspekce opakovaně ujišťovala písemně i telefonicky redaktora České televize Vlastimila Weinera, že žádný obchod z Jičínska nekonzultoval s Českou obchodní inspekcí záměr věnovat část své dodávky osobních ochranných pomůcek (či roušek) pacientům nemocnice nebo seniorům a takový zákaz vydán nebyl.
Společnost se ČOI ptala na respirátory (uvedla „roušky typu N95“) pro vlastní potřebu, dotaz se tedy týkal výhradně respirátorů (filtračních polomasek), což jsou osobní ochranné prostředky a jejich uvádění na trh podléhá zvláštním požadavkům. Pro veřejnost označení „roušky“ může být matoucí, protože pod označením „roušky“ vnímá jak zdravotnické jednorázové roušky, tak i ochranné roušky, neboli respirátory, které jsou ale osobními ochrannými prostředky, tak i obyčejné textilní („ústenky“), popřípadě z jiných materiálů zhotovené roušky, které nepatří ani do některé z výše uvedených kategorií.
Roušky lze tedy darovat a není potřeba se v té věci obracet na Českou obchodní inspekci. Povinnosti platné pro uvedení osobních ochranných prostředků na trh jsou zveřejněny ZDE.
Společnost z Jičínska se pouze písemně informovala u České obchodní inspekce o tom, že hodlá dovézt respirátory (psala „roušky typu N95“), osobní ochranné prostředky (N95, úroveň tř. 2) k ochraně vlastních zaměstnanců. Sama však uvádí, že tyto výrobky (N95) nakupuje ne za účelem dalšího prodeje, ale výhradně pro ochranu vlastních zaměstnanců. Nepadla ani zmínka o záměru tyto výrobky komukoli darovat. Takové dovozy (pro účely ochrany vlastních zaměstnanců) se nepovažují za uvedení výrobků na trh podle nařízení (EU) 2016/425, o osobních ochranných prostředcích, a nepodléhají dozoru ČOI. Česká obchodní inspekce se chtěla u firmy ujistit, že má opravdu na mysli výhradně výrobky pro potřeby firmy, tato firma jménem svého jednatele Českou obchodní inspekci ujistila, že to tak skutečně je.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
ČEZ letos zprovoznil už 74 nových stanic, v síti jich je momentálně celkem 916. Výstavbu táhnou ultr…
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života