Česká obchodní inspekce: Žádný zákaz věnovat roušky seniorům či pacientům ČOI firmě z Jičínska neuložila

02.04.2020 20:29

Česká obchodní inspekce odmítá nařčení České televize, že nepovolila věnovat roušky seniorům či pacientům firmě z Jičínska. Žádný takový zákaz vydán nebyl.

Česká obchodní inspekce: Žádný zákaz věnovat roušky seniorům či pacientům ČOI firmě z Jičínska neuložila
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo
reklama

Společnost, na kterou byla ČOI ze strany novinářů dotazována a které se zákaz dodat roušky seniorům a pacientům má údajně týkat, se na dodání roušek seniorům či pacientům České obchodní inspekce neptala a zároveň ze strany ČOI takový zákaz vydán nebyl. Roušky („ústenky“) lze darovat a není nutné mít povolení ČOI, nejedná se o osobní ochranné prostředky, které jsou harmonizovanými výrobky a podléhající zvláštním požadavkům.

„Velkoobchod z Jičínska nakoupil pro své zaměstnance ochranné roušky, část chtěl věnovat pacientům nebo seniorům. Konzultoval to s Českou obchodní inspekcí, která mu to ale s odkazem na předpisy nepovolila,“ zaznělo dne 1. dubna 2020 v Událostech České televize. Česká obchodní inspekce opakovaně ujišťovala písemně i telefonicky redaktora České televize Vlastimila Weinera, že žádný obchod z Jičínska nekonzultoval s Českou obchodní inspekcí záměr věnovat část své dodávky osobních ochranných pomůcek (či roušek) pacientům nemocnice nebo seniorům a takový zákaz vydán nebyl.

Společnost se ČOI ptala na respirátory (uvedla „roušky typu N95“) pro vlastní potřebu, dotaz se tedy týkal výhradně respirátorů (filtračních polomasek), což jsou osobní ochranné prostředky a jejich uvádění na trh podléhá zvláštním požadavkům. Pro veřejnost označení „roušky“ může být matoucí, protože pod označením „roušky“ vnímá jak zdravotnické jednorázové roušky, tak i ochranné roušky, neboli respirátory, které jsou ale osobními ochrannými prostředky, tak i obyčejné textilní („ústenky“), popřípadě z jiných materiálů zhotovené roušky, které nepatří ani do některé z výše uvedených kategorií.

Roušky lze tedy darovat a není potřeba se v té věci obracet na Českou obchodní inspekci. Povinnosti platné pro uvedení osobních ochranných prostředků na trh jsou zveřejněny ZDE.

Společnost z Jičínska se pouze písemně informovala u České obchodní inspekce o tom, že hodlá dovézt respirátory (psala „roušky typu N95“), osobní ochranné prostředky (N95, úroveň tř. 2) k ochraně vlastních zaměstnanců. Sama však uvádí, že tyto výrobky (N95) nakupuje ne za účelem dalšího prodeje, ale výhradně pro ochranu vlastních zaměstnanců. Nepadla ani zmínka o záměru tyto výrobky komukoli darovat. Takové dovozy (pro účely ochrany vlastních zaměstnanců) se nepovažují za uvedení výrobků na trh podle nařízení (EU) 2016/425, o osobních ochranných prostředcích, a nepodléhají dozoru ČOI. Česká obchodní inspekce se chtěla u firmy ujistit, že má opravdu na mysli výhradně výrobky pro potřeby firmy, tato firma jménem svého jednatele Českou obchodní inspekci ujistila, že to tak skutečně je.

O žádném věnování roušek pacientům či seniorům tedy nebyla při komunikaci s firmou diskuse, firma nic takového netvrdila a ani žádné takové povolení nežádala. V reportáži ČT (Události, dne 1. dubna 2020) přitom nezazněla klíčová informace, že ČOI firmě ani žádný zákaz věnovat roušky seniorům či pacientům neuložila. Redaktor České televize byl o této skutečnosti informován přitom opakovaně jak telefonicky, tak e-mailem:

Vážený pane redaktore,

v reakci na Váš telefonický dotaz: odmítáme, že bychom bránili využít dovozené roušky jinak než pro vlastní potřeby, ostatně o možnostech uvedení osobních ochranných prostředků na trh ve stavu nouze sami aktivně píšeme ZDE.

K vámi uvedené společnosti:

Uvedená právnická osoba požádala Českou obchodní inspekci o informaci ve věci „Dovozu roušek z CN pro vlastní potřeby firmy“. V žádosti popisuje, že má možnost nechat si poslat pro vlastní potřebu roušky typu N95. Dále mj. uvádí, že by se jednalo o dovoz ne za účelem dalšího prodeje, ale pro ochranu vlastních zaměstnanců a ptá se, zda je možné pro tento případ udělit na základě doporučení EK výjimku.

V návaznosti na tyto informace a v rámci další komunikace ČOI této osobě mj. sdělila, že v daném případě se jedná o dovoz mimo rámec obchodní činnosti, výhradně pro potřeby zaměstnanců firmy v rámci zajištění bezpečnosti práce a že tento dovoz osobních ochranných prostředků pro uvedené účely se nepovažuje za uvedení výrobku na trh podle nařízení (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích a že tedy takový dovoz nepodléhá ani dozoru orgánu nad trhem, tedy nepodléhá dozoru ČOI.

Pro vysvětlení uvádím, že pokud by byly osobní ochranné prostředky určeny k dodání na trh (čímž se zde rozumí i dodání bezúplatná), ČOI by se uvedeným případem zabývala z pohledu plnění požadavků nařízení EP a R (EU) 2016/425 o osobních ochranných prostředcích. O to však dotyčná osoba nežádala.

Budete-li potřebovat vyjádření na kameru či do telefonu, jsem k dispozici. Uvedená společnost nás ale od počátku nežádala o nic jiného, než výhradně „povolení dovozu roušek pro vlastní potřebu,“ což však nepodléhá dozoru ČOI.

S pozdravem

Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI

(z e-mailové komunikace dne 1.dubna 2020, 14:04)

Společnost zaslala ČOI jedinou žádost a to tuto (anonymizováno):

Dotaz společnosti mířil na osobní ochranné prostředky (N95, úroveň tř. 2).

V reportáži však celou dobu byly prezentovány výhradně jednorázové roušky, nikoli osobní ochranné prostředky N95, na které se společnost ptala v souvislosti s dotazem směrem k ČOI. Což v reportáži zmíněno nebylo. Navíc byl redaktor opakovaně upozorněn, že zákaz poskytnout roušky seniorům či pacientům ČOI neuložila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize: Padesát školních dnů a přes půl milionu žáků. S výukou UčíTelka ještě nekončí

16:51 Česká televize: Padesát školních dnů a přes půl milionu žáků. S výukou UčíTelka ještě nekončí

Od 25. května mají děti možnost opět usednout do školních lavic, UčíTelka z televizních obrazovek al…