Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve

20.03.2023 22:30 | Tisková zpráva

Ve středu 15. března Česká pošta uvedla do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Osobnosti: Jan Janský. Necelý měsíc před 150. výročím jeho narození tak poctí významného českého sérologa, neurologa, psychiatra a objevitele čtyř základních krevních skupin. Autorkou výtvarného návrhu nové ceniny s nominální hodnotou 27 korun je Lenka Vojtová.

Česká pošta: Cenina ke 150. výročí objevitele tajemství krve
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Jan Janský se narodil 3. dubna 1873 na pražském Smíchově a zemřel 8. září 1921 v Dolních Mokropsech. Ve svém výzkumu se zaměřil na souvislost srážení krve a duševních chorob, přičemž zjistil, že spolu nijak nesouvisí. Podařilo se mu však prokázat, že lze lidskou krev rozdělit do čtyř skupin, k nimž přiřadil římské číslice I – IV (dnešní označení A, B, 0 a AB bylo krevním skupinám dodáno až později). Byl propagátorem dárcovství krve a na jeho počest je dobrovolným dárcům v Česku a na Slovensku udělována Medaile prof. MUDr. Jana Janského.

Ústředním motivem nové ceniny je portrét Jana Janského se čtyřmi znaky jím popsaných krevních skupin A, B, 0 a AB. Jako výtvarnou techniku při přípravě návrhu autorka použila počítačovou grafiku. Součástí emise je i obálka prvního dne vydání (FDC) jejímž námětem je pohled na krev skrz mikroskop.

Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu nákladem 500 000 kusů a FDC digitálním tiskem v nákladu 2 400 kusů.

Poštovní známku s nominální hodnotou 27 korun lze využít k ofrankování obyčejného psaní do 100 gramů v ekonomickém režimu dodání.

Zájemci si mohou novou ceninu zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Letecké hašení bude v budoucnu zajišťovat šest nových vrtulníků

7:44 HZS ČR: Letecké hašení bude v budoucnu zajišťovat šest nových vrtulníků

Jedním z výsledků jednání Vlády České republiky v úterý 30. dubna 2024 bylo schválení rámcového prog…