Česká republika se připojila k Evropské úmluvě proti obchodování s lidskými orgány

25.03.2015 21:14 | Zprávy

Náměstek ministra spravedlnosti pro úsek mezinárodní a ústavněprávní Petr Jäger dnes podepsal na mezinárodní konferenci ve španělském Santiago de Compostela úmluvu Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány. Česká republika se tak připojila k dalším třinácti státům Rady Evropy, které úmluvu podepsaly jako první. Tato mezinárodní smlouva především požaduje trestněprávní postih celé škály jednání, která s nezákonným obchodem s lidskými orgány souvisí. Posiluje ochranu práv obětí obchodu s lidskými orgány a podporuje spolupráci na národní i mezinárodní úrovni.

Česká republika se připojila k Evropské úmluvě proti obchodování s lidskými orgány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Úmluva mimo jiné stanoví povinnost členským státům trestat úmyslný odběr lidského orgánu z těla žijícího či zemřelého dárce, pokud je odběr proveden bez svobodného, informovaného a specifického souhlasu žijícího či zemřelého dárce, nebo pokud v případě zemřelého dárce odběr není povolen vnitrostátním právem, dále pokud výměnou za odběr orgánu žijící dárce nebo třetí strana obdrželi nebo jim byl nabídnut finanční prospěch nebo srovnatelná výhoda a  také pokud výměnou za odběr orgánu z těla zemřelého dárce třetí strana obdržela nebo jí byl nabídnut finanční prospěch nebo srovnatelná výhoda.

Úmluva dále navrhuje příslušné sankce, preventivní opatření, opatření na ochranu a podporu obětí a svědků a zavádí také kontrolní mechanismus, který bude dohlížet nad jejím prováděním. Rovněž stanovuje odpovědnost právnických osob za spáchané trestné činy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Upřesnění informací k registraci poplatníků

22:03 Český rozhlas: Upřesnění informací k registraci poplatníků

Vyjádření Českého rozhlasu k?fungování Účtu poplatníka a upřesnění informací ohledně registrací