Česká televize: Zlatá Praha uvede premiéru dokumentu o Miloni Čepelkovi i Bohuslavu Martinů

17.09.2021 14:21 | Tisková zpráva

Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček.

Česká televize: Zlatá Praha uvede premiéru dokumentu o Miloni Čepelkovi i Bohuslavu Martinů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

„Letošní snímky v soutěži ukázaly pozoruhodný trend,“ říká ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl: „Kvůli pandemii se zavřely sály i divadla a televizní tvůrci museli začít přemýšlet, jak živé umění dostat k lidem i bez účasti publika. A tak přibylo záznamů natáčených v reálných či atypických prostředích, vznikla spousta snímků využívajících filmové postupy a vizuální nápady, nastoupila kreativita. Pro televizního diváka se tím mnohdy zvýšila atraktivita pořadů a mně nezbývá než zopakovat ono známé, že vše zlé může být i k něčemu dobré.“

Premiéru bude mít na festivalu již ve čtvrtek 23. září snímek Štace Miloně Čepelky, dlouholetého člena Divadla Járy Cimrmana, které vstoupilo do své pětapadesáté sezóny. Své jubileum oslaví i Čepelka, kterému bude v den projekce pětaosmdesát let. Jak říká režisér dokumentu Patrik Ulrich: „Chceme ukázat, že Miloň není pouze hercem, a proto je druhá rovina filmu zaměřená na Miloně mimo divadlo. Představíme ho jako hudebníka a literáta.“

Bohatým námětem pro další premiérový dokument, Můj život s Bohuslavem Martinů, byla stejnojmenná kniha, z níž režisér Jakub Sommer vycházel. „Začínáme narozením na konci devatenáctého století v Poličce. Následně ho provázíme celým životem až do jeho skonu ve Švýcarsku na konci padesátých let. Souběžně s osobním příběhem Martinů vedle něj ve filmu kráčí i dějiny. Tyto dvě roviny spolu v našem snímku hodně rezonují,“ říká režisér k dokudramatu o jednom z nejslavnějších českých skladatelů, jemuž bude věnován na Nové scéně Národního divadla celý páteční večer. Před premiérou filmu uvidí diváci rovněž ukázku z unikátního projektu Šest symfonií Bohuslava Martinů, ve kterém účinkuje vedle Aleše Březiny, Jakuba Hrůši a České filharmonie také zesnulý dirigent Jiří Bělohlávek.

Doprovodný program závěrečného dne po roční pauze opět oživí Odpoledne se StarDance, na němž se představí nejen letošní soutěžní páry, ale také účastníci minulých řad včetně herců Miroslava Hanuše a Marie Doležalové a hokejisty Martina Procházky.

Zlatá Praha se tradičně promítne i do programu ČT art, a to sedmi premiérovými pořady včetně dvou přímých přenosů – 22. září ve 20.15 uvede Art slavnostní zahájení s Václavem Hudečkem a jeho hosty a 25. září ve 20.15 Slavnostní předávání cen. Vítězný pořad pak diváci uvidí o dva dny později, v pondělí 27. září od 21.20 hodin. Kompletní informace jsou k dispozici na webových stránkách festivalu ZDE.

Zlatá Praha 2021

O tituly Grand Prix Golden Prague, Český křišťál, Cenu České televize, Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin nebo Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 soutěží

  • 95 filmů, z toho 24 dokumentů, 30 snímků z koncertní kategorie a 41 záznamů inscenačního umění (dvojnásobek oproti loňskému roku)
  • 570 minut má nejdelší soutěžní film Day on Arte
  • 19 minut má naopak letošní nejkratší soutěžní film Time Lost
  • 8968 minut je délka všech soutěžních filmů, což je bezmála o dva tisíce více než loni
  • 47 televizních a filmových produkcí přihlásilo na festival své filmy
  • 32 filmů bylo přihlášeno z Německa, mezi zeměmi tak má Německo největší zastoupení
  • 17 zemí přihlásilo své filmy
  • 17 snímků reprezentuje Českou televizi

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Na festival Colours of Ostrava vlakem

22:00 České dráhy: Na festival Colours of Ostrava vlakem

České dráhy vypraví speciální vlaky na oblíbený festival Colours of Ostrava. „Colours expres“ pojede…