Česká televize přechází na satelitu k vysílání ve vysokém rozlišení

28.09.2016 12:45

Česká televize přejde v průběhu listopadu v satelitní distribuci k vysílání všech šesti kanálů ve vysokém rozlišení. Provozovatelům převzatého vysílání bude i nadále poskytovat pro základní balíčky své programy zdarma a nabídne obě verze vysílání, tedy HD i SD kvalitu.

Česká televize přechází na satelitu k vysílání ve vysokém rozlišení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Česká televize reaguje tímto krokem na dlouhodobý technologický vývoj, očekávání diváků i aktuální trendy na televizním trhu, kdy satelitní operátoři rozšiřují svoji nabídku o obsah ve vysokém rozlišení. Největší komerční vysílatelé tak například už od letošního léta nabízejí některé své programy pouze v HD kvalitě. Již dnes tak více než 90 % diváků, kteří pro sledování televize využívají satelitní šíření, může sledovat plnohodnotnou televizní nabídku pouze v případě, že vlastní HD přijímač.

Pro provozovatele převzatého vysílání se v návaznosti na přechod na HD nic nemění. I nadále jim bude Česká televize poskytovat všechny své programy zdarma pro začlenění do nejnižší nabídky, tedy nabídky dostupné všem zákazníkům daného provozovatele. Budou mít zároveň možnost zařadit do svého portfolia vysílání ČT v SD i HD kvalitě.

V souvislosti s přechodem na HD vysílání bude Česká televize poptávat kompletní službu satelitní distribuce signálu spočívající v převzetí, zakódování a doručení svých programů a souvisejících služeb až ke koncovému uživateli, tedy divákovi, na jeho přijímač. Podmínky budou nastaveny tak, aby pro diváka znamenaly v případě změny operátora či satelitní pozice minimální, nejlépe nulové, náklady.

Podmínky soutěže na poskytovatele satelitní distribuce pro Českou televizi budou prezentovány všem potenciálním uchazečům. Česká televize zohlední nejen cenu za poskytovanou službu, ale i cenu za dosaženého diváka.

Satelitní vysílání je pro Českou televizi doplňkovým způsobem šíření programů, jeho primárním cílem je porytí území České republiky v těch lokalitách, kde není dostupný kvalitní signál v pozemském vysílaní DVB-T. Důležitou roli proto hraje počet diváků, kteří ke službě mají přístup. V případě, že provozovatel převzatého vysílání prostřednictvím družice bude mít zájem o sdílení transportních signálů programu České televize, bude se podílet na nákladech v poměru odpovídajícím počtu operátorů sdílejících signály pro tyto programy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Nabídku pomoci obcím zasaženým tornádem volejte na 800 129 921

9:15 Jihomoravský kraj: Nabídku pomoci obcím zasaženým tornádem volejte na 800 129 921

Od pátečního rána od 8:00 aktivuje Jihomoravský kraj krizovou linku 800 129 921, na které bude možn…