České dráhy: Nové RegioFoxy přijíždějí do Jihočeského kraje

10.07.2024 10:04 | Tisková zpráva

České dráhy nasadily do pravidelného provozu s cestujícími v Jihočeském kraji první moderní regionální vlaky RegioFox. Lišky, jak se dvoučlánkovým motorovým jednotkám lidově říká, začaly jezdit dočasně na osobních vlacích na trati mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Velenicemi. Od nového grafikonu v prosinci letošního roku bude cestující na jihu Čech vozit hned 7 RegioFoxů, které propojí důležitá jihočeská města Tábor, Písek a Strakonice.

České dráhy: Nové RegioFoxy přijíždějí do Jihočeského kraje
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Naše vlakové Lišky se začínají ve větším množství konečně dostávat na koleje. Po úspěšném zajetí RegioFoxů na vytížené trati mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem startujeme jejich provoz i v Jihočeském kraji. Cestujícím nabízíme vyšší komfort cestování vlakem, kde je Wi-Fi internet, klimatizace a zásuvky na dobíjení elektroniky samozřejmostí. Jen v letošním roce nám má výrobce dodat 59 těchto moderních jednotek, které postupně zamíří na tratě hned v sedmi krajích po celé republice, sedm z nich bude nasazeno právě zde na jihu Čech,“ říká při příležitosti startu provozu nových RegioFoxů Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah a dodává: „Nové RegioFoxy představují další dílek skládanky letošní rekordní obnovy vlakové flotily Českých drah. Nasadíme do provozu zhruba 440 nových jednotlivých vozidel, na regionálních i dálkových tratích.“

Z nasazení nových motorových jednotek RegioFox mám velkou radost. Jsem přesvědčen, že tyhle moderní vlaky výrazně zlepší komfort a kvalitu cestování pro Jihočechy i pro návštěvníky našeho kraje. My pro to děláme maximum. Na podzim 2023 jsme s Českými drahami podepsali smlouvu, takže jsme k nám dostali na elektrifikované tratě RegioPantery a tohle je další krok, který jsme si s ČD předsevzali. Tímhle způsobem zajistíme, že na našich tratích budou jezdit ty nejmodernějšími vlaky. Jihočeši si je zaslouží, čekali na ně hodně dlouho," řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a dodal, že kraj platí za dopravní obslužnost víc než 1,9 miliardy korun ročně.

V tuto chvíli budou jezdit dva spojené RegioFoxy na trati z Veselí nad Lužnicí přes Třeboň do Českých Velenic. Tyto spoje nabídnou kapacitu 230 míst k sezení i prostor pro 16 jízdních kol. Třetí RegioFox bude sloužit ke školení dalších strojvedoucích a personálu a také jako provozní záloha kvůli nutné údržbě a pro případ nenadálých událostí,“ uvedl Jiří Ješeta, člen představenstva Českých drah a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, a doplňuje: „Po zprovoznění mostu u Červené nad Vltavou se s začátkem grafikonu 2024/25 všechny RegioFoxy přesunou dle požadavku objednatele na trať Tábor – Písek – Ražice – Strakonice.“

Motorové jednotky RegioFox jsou bezbariérové, klimatizované vlaky vybavené širokou paletou služeb pro pohodlné cestování do zaměstnání, školy nebo za volnočasovými aktivitami. Samozřejmostí je palubní Wi-Fi síť, elektrické zásuvky a USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky, prostory pro velká zavazadla včetně kočárků a jízdních kol nebo audiovizuální informační systém. Motorové jednotky jsou vybaveny motory Rolls-Royce s možností využívat nejnovější generaci šetrných paliv HVO, představují tak jedny z nejekologičtějších dieselových vlaků v Evropě.

České dráhy si od polské společnosti PESA objednaly celkem 106 RegioFoxů. Po jejich dodání od výrobce budou postupně nasazovány do provozu na tratích v Jihočeském, Středočeském, Královéhradeckém, Pardubickém a v Plzeňském kraji, v Kraji Vysočina a také v Praze. Aktuálně již jezdí 9 RegioFoxů na Vysočině a dalších 7 je nasazeno na vlacích v objednávce Pardubického kraje. Od zahájení zkušebního provozu v srpnu 2023 jsou pak Lišky k vidění například i na kolejích ve Středočeském kraji.  

České dráhy v Jihočeském kraji kromě RegioFoxů provozují i dalších 14 moderních elektrických jednotek RegioPanter určených pro regionální dopravu. Dalších 5 jihočeských dvouvozových RegioPanterů druhé generace je již ve výrobě a budou uvedeni do provozu na jihočeských tratích během letošního roku. 

Informace o jednotce řady 847 „RegioFox“

 • kapacita 115 míst k sezení (včetně sklopných sedaček)

 • 8 jízdních kol

 • 2 invalidní vozíky

 • bezbariérová toaleta

 • Klimatizace

 • Wi-Fi síť

 • Zásuvky 230V+USB

 • Audiovizuální systém, sčítání cestujících, bezpečnostní kamery

 • délka 44,4 metrů

 • hmotnost 83 tun

 • max. rychlost 120 km/h

 • výkon 750 kW

 • počet motorů – 2

 • počet hnaných náprav – 4

 • přenos výkonu hydrodynamický

 • počet podvozků – 3

 • počet dveří – 4

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

13:04 ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

ČEZ letos zprovoznil už 94 nových stanic, v síti jich je celkem 754. Pokračuje stavba ultrarychlých …