České dráhy: V neděli začíná letní čas, změna ovlivní desítku nočních vlaků

24.03.2023 7:34 | Tisková zpráva

V noci ze soboty 25. na neděli 26. března začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Kvůli chybějícím 60 minutám se „zpozdí“ osm nočních vlaků Českých drah, které budou tou dobou na své trase. Dva další vlaky pojedou se zpožděním na území sousedních států.

České dráhy: V neděli začíná letní čas, změna ovlivní desítku nočních vlaků
Foto: red
Popisek: ČD - logo

České dráhy se budou snažit vzniklé zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích. V Bohumíně a Břeclavi ale bude zachován přechod vozů mezi jednotlivými nočními vlaky a budou tak zajištěna všechna přímá noční spojení. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože všechny vyrážejí na svou trasu až po přechodu na letní čas.

Přechod na letní čas znamená pro České dráhy zavedení speciálních opatření pro oběhy vozů, lokomotiv a personálu. Jejich cílem je zamezit následnému zpožďování dalších vlaků v denní době. Aby se z těchto nočních vlaků nepřenášela zpoždění na ostatní denní spoje, ranní přípoje vesměs nebudou na tyto „zpožděné“ noční vlaky čekat.

Přehled dálkových vlaků ČD, které ovlivní přechod na středoevropský letní čas (SELČ) na území České republiky

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38011 lidí

 • IC 406 Chopin Bohumín – Warszawa pojede z Bohumína (pravidelný odj. ve 3:18) se zpožděním cca 60 minut; v Bohumíně bude zachován přechod přímých vozů z vlaků EN 443 a NJ 456, které jedou z Prahy, Grazu a Budapešti.
 • EN 442 Slovakia Humenné – Praha pojede v úseku z Bohumína (pravidelný odj. v 03:36) do Prahy se zpožděním cca 60 minut, v Bohumíně bude dodržen přechod přímých vozů od vlaku EN 407 z Varšavy.
 • EN 443 Slovakia Praha – Humenné pojede v úseku Ostrava-Svinov (pravidelný odj. v 02:07) – Humenné se zpožděním cca 30 – 60 minut, zpoždění se bude v závislosti na provozní situaci postupně snižovat. V Bohumíně bude dodržen přechod přímých vozů na IC 406 do Varšavy.
 • NJ 456 Wien – Berlin pojede v úseku Bohumín (pravidelný odj. v 02:40) – Berlín se zpožděním cca 60 minut, v Bohumíně bude zajištěn přechod přímých vozů na vlak IC 406 do Varšavy.
 • NJ 457 Berlin – Wien pojede v úseku Bohumín (pravidelný odj. v 02:15) – Břeclav se zpožděním cca 60 minut, v úseku Břeclav – Vídeň se zpožděním 10 – 20 minut. V Bohumíně bude zajištěn přechod přímých vozů od vlaku EN 407 z Varšavy, v Břeclavi pak na vlak EN 477 do Budapešti.
 • EC 459 Canopus Zürich – Praha pojede v úseku Leipzig Hbf (pravidelný odj. v 05:52) – Praha se zpožděním cca 30 – 60 minut.
 • EN 477 Metropol Břeclav – Budapest pojede se zpožděním cca 30 – 50 minut, v Břeclavi bude zajištěn přechod přímých vozů od vlaků IC 585 z Prahy a NJ 457 z Berlína a Varšavy.
 • IC 571 Jiří Bouda Praha – Brno pojede v úseku Blansko – Brno hl.n. se zpožděním cca 60 minut.

Přehled dálkových vlaků, které ovlivní přechod na SELČ v zahraničí

Tři další noční vlaky, které začínají nebo končí v České republice, se kvůli přechodu na letní čas zpozdí v zahraničí:

 • Přímý lůžkový vůz Zürich – Praha, jedoucí na spojích NJ 467 / EC 463 / EC 330, pojede v úseku Salzburg Hbf – Linz Hbf se zpožděním cca 60 minut, v úseku Linz Hbf – Praha hl.n. pojede včas.
 • Přímý lůžkový vůz Praha – Zürich, jedoucí na spojích EC 337 / EC 462 / NJ 466, pojede v úseku Salzburg Hbf – Zürich HB se zpožděním cca 60 minut.
 • Vlak EN 458 Canopus Praha – Zürich pojede v úseku Frankfurt am Main – Zürich HB se zpožděním cca 60 minut.

V noci 25. / 26. března bude zajištěn přechod vozů mezi jednotlivými nočními vlaky a České dráhy se svými partnery zajistí všechna přímá noční spojení. Na regionální vlaky přechod na letní čás vliv mít nebude, protože mezi 2. a 3. hodinou ranní žádné takovéto spoje nejedou.

Aktuální polohu vlaků si můžou cestující ověřit v mobilní aplikaci Můj vlak, na internetových stránkách ZDE nebo na lince Kontaktního centra ČD 221 111 122.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Kurz nabídne studentům medicíny seznámení s vybranými pracovišti FN HK

10:01 FN Hradec Králové: Kurz nabídne studentům medicíny seznámení s vybranými pracovišti FN HK

Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta UK v Hradci Králové připravují již VII. Hradeck…