České firmy se stále víc prosazují v Indii a Číně. Některé pocítily dopad ruských protisankcí

17.04.2015 18:49 | Zprávy

České firmy se stále více prosazují v Číně a Indii a dalších mimoevropských destinacích. Český vývoz do Indie loni meziročně vzrostl o 5,3 %, letos Ministerstvo průmyslu a obchodu očekává ještě podstatnější růst. Také export do Číny výrazně roste, loni se zvýšil o 12,6 procenta. Ačkoliv český stát vybízí tuzemské výrobce ke vstupům na vzdálené trhy, zároveň upozorňuje, že evropské země včetně těch okolních mají aktuálně také potenciál růstu. Ve větší míře než dosud by se ale naopak měl projevit výpadek dodávek do Ruské federace v důsledku krize na Ukrajině.

České firmy se stále víc prosazují v Indii a Číně. Některé pocítily dopad ruských protisankcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla je cílem rozložení rizik v zahraničním obchodě. „Čím pestřejší bude paleta našich obchodních partnerů, i vyvážených odvětví, tím lépe se čeští exportéři dokáží vyrovnávat s případnými výkyvy na jednotlivých světových trzích, ke kterým aktuálně dochází a nevyhnutelně bude docházet i do budoucna,“ uvedl Bärtl. Úspěch českých firem v Indii podle něj souvisí s tradičním zaměřením českého exportu na energetické strojírenství, důlní zařízení, výrobky automobilového průmyslu, čerpadla, obráběcí a textilní stroje. Na indickém trhu se nově prosazují i výrobci letecké techniky a zařízení pro úpravu vody. „Podstatný nárůst očekáváme u vývozů nákladních automobilů TATRA,“ doplnil Bärtl.

V Číně podle něj k hlavním českým vývozním oborům patří elektrická a energetická zařízení, čerpadla, výrobky automobilového průmyslu, měřící a regulační technika a kovozpracující stroje. Nové možnosti se rozvíjejí u všeobecného letectví, technologií, zařízení pro ochranu životního prostředí a důlní techniky. V Číně i Indii podniká například brněnský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek. Zatímco v Indii značka působí přes 50 let, v Číně od roku 2011. „Čína je z pohledu teritorií, do kterých exportujeme, trhem novým. V Číně se nám nejvíce dařilo  prodávat ložiska do těžebního průmyslu a oceláren. Zcela novým segmentem, do kterého se v současné době snažíme proniknout  je obor kolejové dopravy. V Číně je všeobecně klíčová  poptávka po produktech s přidanou hodnotou, mezi které patří i výrobky ZKL. Ostatní produkty si místní dokážou velmi efektivně vyrobit sami,“ vysvětlil generální ředitel ZKL Jiří Prášil.

Obchodování v Indii a Číně ale podle odborníků přináší i svá rizika. Obě teritoria jsou spojena s horší platební morálkou zákazníků a obtížnější vymahatelností. „Z toho důvodu jsou naše platební podmínky nastaveny na platby zboží předem, případně na akreditiv. Pokud firmy uvažují o společném podniku, nebo chtějí jen ověřit bonitu zákazníka, je velmi těžké získat důvěryhodná čísla,“ popsal Jiří Prášil. ZKL nakonec zvolilo formu spolupráce přes zastoupení v Číně ve spolupráci s exkluzivním importérem. „Musíme brát v potaz také značné kulturní odlišnosti  a stejně tak i mentalitu lidí v obchodování. Právě pochopení mentality místních lidí je velmi důležité. Jakékoliv faux pas se těžko napravuje a dlouho budované vztahy mohou být snadno zničeny,“ dodal Prášil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Napodobeniny zboží i neznačené cigarety v celkové hodnotě převyšující 70 milionů

7:33 Celní správa: Napodobeniny zboží i neznačené cigarety v celkové hodnotě převyšující 70 milionů

Karlovarští celníci zadrželi ve čtvrtek 8. května na tržnici u Chebu zboží za téměř 73 milionů korun…