České známky mají opět světové ocenění

01.01.2015 8:19

Ve španělském Madridu byly vyhlášeny nejlepší známky světa. Nejkrásnější poštovní aršík zobrazuje Cyrila a Metoděje, za inovativní přístup získala ocenění také známka s Franzem Kafkou. Obě pocházejí z České republiky. Aršík se věrozvěsty přitom získal ocenění již v říjnu – prestižní Cenu Archanděla Gabriela v italském Legnagu u Verony.

České známky mají opět světové ocenění
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Pod záštitou španělského krále se v madridské Královské mincovně konalo vyhlášení nejkrásnějších známek světa roku 2013. Ty vybíralo 40 členů poroty, která byla složená převážně z předsedů národních filatelistických svazů či šéfů známkové tvorby národních pošt. Ze všech nominovaných cenin vybrala jako nejkrásnější aršík světa známku, kterou vydala Česká republika společně se Slovenskem, Vatikánem a Bulharskem k loňským oslavám 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Druhé místo v kategorii inovativní a designový přístup ke známkové tvorbě pak získala známka s Franzem Kafkou z dílny výtvarnice Mariny Richterové. Celkem v Madridu porota vybírala vítěze v deseti kategoriích.

„Jubilejní a výpravný aršík Cyril a Metoděj byl produkován Slovenskou a Českou poštou, autorovi - profesoru Dušanu Kállayovi a rytci Miloši Ondráčkovi samozřejmě gratulujeme,“ říká Břetislav Janík, ředitel odboru známkové tvorby České pošty a dodává, že profesoru Kállayovi i Miloši Ondráčkovi se už nedávno dostalo společného ocenění za nejkrásnější českou známku světa, a to v soutěži Grand Prix de l´exposition WIPA 2010 konané ve Vídni. A to za písmenovou známku Poštovní muzeum Praha.

Gratulace jsou ale na místě i autorce druhé oceněné známky, Marině Richterové. „Druhé místo za inovaci a design ve známkové tvorbě mě osobně velmi těší. Znamená to, že česká známka má vysokou kvalitu a výbornou pověst nejen v tradiční podobě, ale dokáže zaujmout i novým přístupem k ní,“ dodává ředitel odboru známkové tvorby České pošty Břetislav Janík. Marina Richterová už jedno ocenění za známkovou tvorbu obdržela – její písmenový W. A. Mozart se na mezinárodní soutěži Grand Prix de l´exposition WIPA 2011 umístil na druhém místě.

Aršík k 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje zaznamenal ocenění i v Itálii, kde se každoročně koná hodnocení nejkrásnějších známek s náboženskou tematikou. Prestižní nejvyšší Cena Archanděla Gabriela v soutěži „Il Premio Internazionale d´arte filatelica San Gabriele“ byla udělena opět Slovenské a České poště za společné mezistátní vydání.

Poděkování za spolupráci na finálním produktu patří ve všech zmiňovaných případech i Poštovní tiskárně cenin Praha, která výrobu cenin zajišťovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Česká pošta

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo průmyslu a obchodu: Je to plán pro každého z nás, najít by se v něm měl úplně každý

17:56 Ministerstvo průmyslu a obchodu: Je to plán pro každého z nás, najít by se v něm měl úplně každý

Veřejná debata k Národnímu plánu obnovy