Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., v současnosti zaměstnává 25 lékařů na plný úvazek a 4 externě spolupracující lékaře. „Problém nedostatku porodníků nepociťujeme. Většina lékařů chce totiž pracovat v prosperujícím zařízení, v moderním prostředí a s novou technikou. Českobudějovická nemocnice také poskytuje praxi lékařům z celého kraje,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Petr Sák. Přes dostatek lékařů mohou fyziologické porody vést i porodní asistentky, což se děje zejména na přání rodiček.
Přestože se tedy většina tuzemských porodnic potýká s trendem, kdy práce v lůžkových zařízeních ztratila na atraktivitě a lékaři vyhledávají zaměstnání v ambulantní sféře, v Českých Budějovicích je situace odlišná. Největší krajské zdravotnické zařízení se vymyká i dalšímu trendu, podle nějž více než třetina lékařů má v lůžkových zařízeních zkrácené úvazky. „U nás máme jen čtyři pracovníky na zkrácený úvazek,“ podotkl primář Sák.
Českobudějovická porodnice a neonatologické oddělení za zhruba 200 milionů korun byly otevřeny vloni na podzim. „V přízemí jsou tři ambulance porodnice a zázemí celé budovy zahrnující šatny zaměstnanců, sklady a administrativní pracoviště porodnice. V prvním patře se nachází lůžková část neonatologie, ve druhém patře je lůžková stanice rizikového těhotenství a porodnice a neonatologické pracoviště zajištující bezprostřední poporodní péči o novorozence. Porodnické pracoviště v sobě zahrnuje prostor pro příjem k porodům, dvě příjmové ambulance a dvě vyšetřovny, čtyři jednolůžkové předporodní pokoje, pět porodních sálů a dva sály operační, určené pro provádění císařských řezů. Ve třetím patře je stanice šestinedělí s dvoulůžkovými pokoji a 10 nadstandardních jednolůžkových pokojů a neonatologická stanice péče o fyziologické novorozence. Ve čtvrtém patře bude v březnu dobudována lůžková stanice určená pouze pro matky, které mají své děti umístěné na stanicích jednotky intenzivní a resuscitační či intermediální péče, popřípadě pro posílení kapacity stanice rizikového těhotenství,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Břetislav Shon.
Porod v Nemocnici České Budějovice, a. s., si může zvolit jakákoliv maminka, aniž by se musela dopředu zaregistrovat. K porodu si může pozvat až dvě blízké osoby, které za účast neplatí žádný poplatek, obvyklý v jiných zařízeních. Jelikož porodnice disponuje deseti nadstandardními pokoji, není nutné ani objednání těchto prostor. Za jednu noc v tomto pokoji zaplatí pacientka 1.200 Kč, pokud chce mít u sebe přes noc i partnera, připlatí dalších 500 Kč za noc. Maminky bývají po spontánním porodu propuštěny 3. den, po císařském řezu 5. den – samozřejmě v případě, že se neobjeví žádné zdravotní komplikace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva