Byli přizváni archeology z Komenského muzea v Přerově, aby se společně se zmíněným Ústavem geoniky podíleli na dokumentaci jedinečného průzkumu historické studny na Horním náměstí v Přerově. Tato studna podle archeologů vznikla na přelomu 15. a 16. století. Studna byla odkryta po více než 100 letech, protože po vybudování vodovodu pozbyla své funkce a byla zakryta betonovými deskami a vrstvou zeminy. Archeologický průzkum probíhá v souvislosti s osudem šesti lip, které studnu obklopují. Ty jsou totiž ve velmi špatném stavu a bude nutné je pokácet.
Hydrologové k dokumentaci použili technologii laserového skenování, která umožňuje rychlý a přesný sběr dat. Tato technologie spočívá v tom, že laserový skener vysílá pulzy a tím zaměřuje body ve svém okolí, tak vzniká tzv. mračno bodů. Z tohoto mračna bodů můžeme potom získat reálný 3D model zkoumaného objektu.
„Laserový skener je v rámci ČHMÚ novým přístrojem, který bude využíván především k zaměřování příčných profilů vodních toků, dokumentaci následků povodňových událostí, nebo dalším výzkumným úkolům, zejména pro tvorbu 3D modelu Amatérské jeskyně v Moravském krasu pro potřeby hydrologického modelování,“ vysvětluje Karel Kněžínek, hydrolog brněnské pobočky ČHMÚ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva