Druhý srpnový týden se vyznačoval opět výraznou nerovnoměrností v rozložení srážkových úhrnů na území ČR. Zatímco v prvním srpnovém týdnu spadlo více srážek v Čechách, tak ve druhém týdnu na Moravě. Celkově spadla na území ČR třetina množství srážek oproti normálnímu množství. V Čechách to bylo pouhých 28 % a na území Moravy 43 % oproti normálu pro tento týden. Nutno však podotknout, že většina srážek se vyskytla během bouřek, případně měla formu srážek přívalových, což z hydrologického hlediska není ideální zejména pro dotaci podzemních vod.
„Vlhkost půdy se v minulém týdnu nadále téměř na celém území ČR zmenšovala. V obou sledovaných půdních profilech, 0 až 40 cm i 0 až 100 cm pod travním porostem, je s výjimkou horských poloh prakticky na celém území vlhkost nižší než 30 % využitelné vodní kapacity (VVK), v profilu do 100 cm převládá dokonce území s vlhkostí pod 10 % VVK; zde je vlhkost většinou již na bodu vadnutí (obr. 1),“ uvádí biometeorolog Tomáš Vráblík.
Z pohledu hydrologického sucha u povrchových vod se situace na území České republiky v porovnání s minulým týdnem mírně zhoršila. Aktuálně vykazuje více než polovina (ca 54 %) sledovaných profilů (obr. 2) na území České republiky stav hydrologického sucha, tj. je zde průtok, který je v daném profilu dosažen nebo překročen průměrně 355 dní v roce, a u přibližně třetiny sledovaných profilů je indikován 364denní průtok. Nejvíce profilů s indikací hydrologického sucha se nachází v povodí horního Labe a Vltavy, kde jejich podíl je téměř dvě třetiny z celkového počtu. Naopak nejmenší podíl je v povodí Odry (jedna čtvrtina) a v povodí Moravy (jedna třetina).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva