Český rozhlas Jazz vyhodnotil nejlepší jazzová alba

27.05.2015 16:43

Český rozhlas Jazz vydal katalog všech jazzových alb, která vyšla v roce 2014. Pod názvem Česká jazzová sklizeň se skrývá nejen soupis vydaných nahrávek, ale také anketa jazzových odborníků o nejlepší album uplynulého roku nebo databáze jazzových klubů. Více než třicetistránková publikace vyšla v tištěné i on-line verzi.

Český rozhlas Jazz vyhodnotil nejlepší jazzová alba
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Anketu i katalog Česká jazzová sklizeň vydává stanice ČRo Jazz druhým rokem, letos poprvé však vychází nejen v elektronické, ale i tištěné podobě. „Myslím, že jde o počin, který potěší každého jazzového příznivce. Ti jej mohou získat zdarma v každém dobrém jazzovém klubu, případně si o něj napsat,“ vysvětluje Petr Vidomus, dramaturg ČRo Jazz.

Jak je zřejmé i z vydaného katalogu, také loňský rok byl pro český jazz velice plodný. „Napočítali jsme 42 vydaných desek českého jazzu, což je ještě o pár položek více, než v loňském roce. Někteří z českých jazzmanů, jako Jana Koubková, Noční optika nebo Emil Viklický, vydali během roku dokonce více titulů,“ dodává Vidomus.

Protože v takovém množství se neorientuje snadno, oslovil rozhlas také několik jazzových odborníků (publicistů, promotérů), aby tyto nahrávky zhodnotili a vybrali podle svého tu nejlepší. „O určení žebříčku či pořadí jsme se nesnažili, přesto můžeme prozradit, že vedle zavedených jmen (Vertigo, Honzák, Hrubý, Najponk) tentokrát bodovala také mladá pražská formace E-Converso,“ upřesňuje dramaturg jazzového rádia.

Česká jazzová sklizeň není jediným pokusem o zmapování jazzové produkce uplynulého roku. V letošním roce se však poprvé představuje nejen jako anketa a katalog, ale mapuje jazzovou scénu podrobněji. Její součástí je velká databáze jazzových klubů, festivalů, jazzových škol či skladatelských soutěží.

Dvaatřicetistránkovou brožuru distribuuje Český rozhlas zdarma na vybraných jazzových festivalech a ve většině jazzových klubů, posluchači si ji mohou také stáhnout v pdf nebo prolistovat zde.

Česká jazzová sklizeň 2014 – nejvýše hodnocená alba:

E Converso – Konspirační melodie
Pavel Hrubý – Between the Lines
Jaromír Honzák – Uncertainty
Vertigo – Taj
Najponk – A Child is Born

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Centrum Amelie: Sbírka vánočních ozdob a dekorací na podporu lidí s rakovinou a jejich rodin

20:29 Centrum Amelie: Sbírka vánočních ozdob a dekorací na podporu lidí s rakovinou a jejich rodin

Od 3. října do 30. listopadu bude probíhat již 4. ročník sbírky vánočních ozdob a dekorací na podpor…