Český rozhlas: Martin Dorazín obdržel prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky

13.02.2023 20:29 | Tisková zpráva

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2022 získal zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. V pondělí 13. února 2023 ho ocenila Společnost Ferdinanda Peroutky za mimořádnou zpravodajskou práci nejenom v krizových oblastech. Martin Dorazín je od loňského podzimu stálým zpravodajem na Ukrajině, kde působí již od počátku války.

Český rozhlas: Martin Dorazín obdržel prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Ceny nejlepším novinářům roku 2022 předali zástupci Společnosti Ferdinanda Peroutky v pondělí 13. února 2023 v Centru současného umění DOX. Martin Dorazín rozšířil řadu dosavadních nositelů tohoto ocenění, mezi kterými je i ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová, moderátorka Lucie Vopálenská a komentátoři Českého rozhlasu Jan Bednář a Petr Nováček.

„Martinu Dorazínovi upřímně gratuluji k získání Ceny Ferdinandy Peroutky, kterou si za svou špičkovou novinařinu nepochybně zaslouží. Martin v současné době působí jako náš stálý zpravodaj na Ukrajině v tak náročných podmínkách, které si jen těžko dokážeme představit. Přesto přináší pravidelně posluchačům Českého rozhlasu velmi kvalitní a autentické obsahy přímo z místa zničujícího válečného konfliktu,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí

Současné působení Martina Dorazína na Ukrajině je i obsahem nové podcastové série Radiožurnálu „Rok ve válce“ s podtitulem „Na lince Ukrajina-Praha“. První díl ze čtyř vyjde 24. února, tedy přesně rok od začátku ruské agrese na Ukrajině. Seriál je kromě Dorazínových reportáží postavený i na telefonických rozhovorech s moderátorem Janem Pokorným i jejich společných válečných speciálech.

Martin Dorazín vystudoval Gymnázium ve Valašském Meziříčí a absolvoval vysokoškolská studia v oboru společenské vědy v Rusku. Strávil řadu let na cestách po Balkáně, pracoval jako zvláštní zpravodaj na Slovensku a v bývalé Jugoslávii. V letech 2005–2009 byl rozhlasovým zpravodajem v Polsku a v Pobaltí, poté na Balkáně, v Libyi a v Moskvě, od roku 2019 pak ve Varšavě. Spolu s Vítem Pohankou byl v roce 2014 v Doněcku na východní Ukrajině zadržen proruskými separatisty. V polovině ledna loňského roku odjel z Varšavy na Ukrajinu, kde sledoval začátky války. Od podzimu zde působí v nově zřízené pozici stálého zpravodaje Českého rozhlasu. Kromě Ceny Ferdinanda Peroutky obdržel také v roce 2016 Cenu Karla Havlíčka Borovského.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky u příležitosti výročí jeho narození. Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu. Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Střední škola v Charbulově ulici v Brně získá nový pavilon

13:07 Jihomoravský kraj: Střední škola v Charbulově ulici v Brně získá nový pavilon

Více než dvacet učeben, obchody a další provozní místnosti vzniknou ve Střední škole Brno, Charbulov…