Český rozhlas: Posluchači Vltavy na jeden den v osidlech nadnárodní korporace

1. 9. 2014 18:00

V úterý 2. září si posluchači stanice Vltava na vlastní uši vyzkouší, jaké nebezpečí může pro kulturu představovat nezvládnutý útok komerce. Vysílání stanice postupně naruší projevy cílené marketingové agrese. Vše vyvrcholí od 21.30 v premiéře rozhlasové hry Marka Epsteina Pescho. Inscenace bude následně po sedm dnů k dispozici on-line na vltava.rozhlas.cz/stream.

Český rozhlas: Posluchači Vltavy na jeden den v osidlech nadnárodní korporace
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Píše se rok 2055. Nepříliš vzdálená budoucnost. Planeta však přišla o klíčový zdroj života – vodu. Nahradila ji želatina vyráběná z dužiny brukve, vyšlechtěné pro tyto účely nadnárodní společností Pescho. Takový je svět přespříští generace podle jednoho z nejvýraznějších mladých scénáristů současnosti Marka Epsteina, autora původní rozhlasové hry nesoucí jméno právě oné mocné korporace.

Ale Pescho nevlastní jen hektary brukvových polí potřebných pro přípravu nápojů a užitkové želatiny. Jeho jméno je zastoupeno v názvech bankovních domů, energetických společností, spotřebního zboží, ale i kulturních institucí.

„Firma jakou je Pescho prorůstá celým společenským systémem, ovládá jej a zasahuje i do posledních ostrůvků nekomerčních aktivit – včetně veřejnoprávního kulturního vysílání. Právě tak by mohl vypadat svět budoucnosti a je dobré na toto nebezpečí upozornit už dnes. Rozhodli jsme se proto nechat posluchače okusit takový rok 2055 alespoň na jeden den,“ vysvětluje tento rozhlasový experiment Lukáš Hurník, šéfredaktor stanice Vltava.

Sci-fi drama Pescho získalo čestné uznání v dramatické soutěži pořádané Českým rozhlasem v roce 2013.

Do hlavní role obsadil režisér Petr Mančal herce Petra Lněničku. V dalších rolích se představí Svatopluk Skopal, Matouš Ruml nebo Lucie Pernetová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinařství Víno Zlomek & Vávra boduje. V prestižní soutěži FESTWINE excelovalo hned pěti vzorky

16:30 Vinařství Víno Zlomek & Vávra boduje. V prestižní soutěži FESTWINE excelovalo hned pěti vzorky

Rodinné vinařství Víno Zlomek & Vávra opět potvrdilo, že patří mezi skutečnou elitu v produkci vín. …