Český statistický úřad: Ceny stavebních prací nadále držely tempo růstu

17.12.2020 8:24

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců a ceny stavebních prací shodně o 0,2 %, ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 0,1 %, ceny průmyslových výrobců klesly o 0,5 %. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 2,2 % a ceny průmyslových výrobců o 0,1 %, vzrostly ceny stavebních prací o 3,1 % a ceny tržních služeb pro podniky o 2,0 %.

Český statistický úřad: Ceny stavebních prací nadále držely tempo růstu
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 0,2 %. Vzrostly ceny brambor o 8,6 %, vajec o 4,2 %, mléka o 2,6 %, obilovin o 0,8 %, ovoce o 0,5 % a olejnin o 0,3 %. Klesly ceny skotu o 1,0 %, jatečných prasat o 1,3 % a drůbeže o 5,9 %.

Ceny průmyslových výrobců se snížily o 0,5 %. Klesly ceny dopravních prostředků o 1,7 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 2,2 %. Nižší byly ceny pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,8 %. Klesly také ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Vzrostly ceny textilu, oděvů a usní o 0,7 % a nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 0,1 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se na úhrnu nezměnily, ceny mléčných výrobků vzrostly o 0,5 %, ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa klesly o 0,8 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 0,2 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily.

Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 0,1 %. Vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 1,5 %, za poradenství v oblasti řízení o 0,5 % a za služby v oblasti programování o 0,4 %, ceny za služby v pozemní dopravě a za právní a účetnické služby se zvýšily shodně o 0,9 %. Klesly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 2,0 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby meziměsíčně vzrostly o 0,1 %.

Meziroční srovnání

Ceny zemědělských výrobců byly nižší o 2,2 % (v říjnu o 4,3 %). V rostlinné výrobě ceny vzrostly o 2,1 %. Vyšší byly ceny ovoce o 11,0 %, olejnin o 3,0 % a obilovin o 2,9 %. Nižší byly ceny brambor o 20,0 % a čerstvé zeleniny o 1,1 %. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 8,1 %, klesly ceny jatečných prasat o 23,4 %, drůbeže o 9,9 %, skotu o 3,0 %, mléka o 2,8 % a vajec o 1,2 %.

Ceny průmyslových výrobců klesly o 0,1 % (v říjnu se zvýšily o 0,3 %). Snížily se zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků byly nižší o 6,9 %, těžby a dobývání o 1,8 % a dřeva, papíru a tisku o 1,4 %. Vzrostly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 5,8 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 6,3 %. Ceny dopravních prostředků se zvýšily o 3,0 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 3,5 %. V odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu byly ceny vyšší o 4,1 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 0,3 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly zejména ceny zboží dlouhodobé spotřeby o 2,9 % a výrobků investiční povahy o 2,8 %, klesly ceny energií o 3,7 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 3,1 % (stejně jako v říjnu). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 1,2 % (v říjnu o 1,0 %).

Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 2,0 % (v říjnu o 1,9 %). Vzrostly ceny za poradenství v oblasti řízení o 8,6 %, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 3,9 % a za bezpečnostní a pátrací služby o 3,8 %. Ceny za služby v oblasti nemovitostí byly vyšší o 3,3 %, a za architektonické a inženýrské služby o 2,4 %, ceny za služby v oblasti programování a za služby v oblasti zaměstnání se shodně zvýšily o 3,5 %. Nižší byly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 2,5 % a za informační služby o 0,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,3 % (v říjnu o 2,1 %).

Ceny průmyslových výrobců v EU – říjen 2020 (předběžná data)

V zemích Evropské unie (EU27), podle údajů zveřejněných Eurostatem, ceny průmyslových výrobců v říjnu meziměsíčně vzrostly stejně jako v září o 0,3 %. Nejvíce se zvýšily ceny v Belgii o 3,7 %. V České republice byly ceny vyšší o 0,4 %, v Rakousku o 0,3 %, v Polsku a na Slovensku o 0,2 % a v Německu o 0,1 %. Nejvíce klesly ceny v Dánsku o 2,4 %.

Meziročně byly ceny v EU27 v říjnu nižší o 2,0 % (v září o 2,2 %). Nejvíce klesly ceny na Kypru o 8,0 %. V Rakousku se ceny snížily o 1,8 %, v  Polsku o 1,2 % a v Německu o 0,7 %. Na Slovensku ceny vzrostly o 0,6 % a v České republice o 0,3 %. Nejvíce se ceny zvýšily v Irsku o 2,8 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koaliční potenciál

Otevřeně uznáváte, že ANO nemá téměř žádný koaliční potenciál. Čím to podle vás je? A jak to změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

OS KOVO: Korejští manažeři poprvé usedli k jednacímu stolu – kvůli stávce

16:14 OS KOVO: Korejští manažeři poprvé usedli k jednacímu stolu – kvůli stávce

Přestože ve firmě už rok platí stávková pohotovost, k prvnímu jednání s účastí zástupců nejvyššího k…