Český statistický úřad: Ceny zahraničního obchodu v únoru rostly

11. 4. 2019 9:04

V únoru 2019 se vývozní ceny meziměsíčně zvýšily o 0,3 %, dovozní ceny o 0,5 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,8 %. Meziročně se vývozní ceny zvýšily o 3,4 %, dovozní ceny o 3,3 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 100,1 %.

Český statistický úřad: Ceny zahraničního obchodu v únoru rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Ceny zahraničního obchodu v únoru rostly v meziměsíčním i v meziročním srovnání. Vývozní ceny strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšily o 2,7 %, dovozní ceny těchto strojů rostly o 4,0 %. Růst cen podpořilo i oslabení koruny vůči euru a dolaru,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Meziměsíční srovnání

Vývozní ceny v únoru vzrostly o 0,3 %. Podstatný vliv na vývoj celkového meziměsíčního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 0,6 %. Ceny ostatních surovin1) se zvýšily o 1,0 % a ceny polotovarů2) o 0,3 %. Nejvíce se snížily ceny minerálních paliv o 2,0 %.

Dovozní ceny se v únoru zvýšily o 0,5 %. Největší vliv na růst celkového meziměsíčního indexu mělo zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 0,9 %. Nejvíce rostly ceny ostatních surovin o 2,4 % a ceny potravin o 1,6 %. Ceny chemikálií klesly o 0,3 %.

Směnné relace dosáhly hodnoty 99,8 %. Významnější negativní hodnoty směnných relací zaznamenala minerální paliva (97,9 %), potraviny (98,0 %) a stroje a dopravní prostředky (99,7 %). Nejvyšší pozitivní hodnoty směnných relací dosáhly nápoje a tabák (102,8 %) a chemikálie (100,4 %).

Meziroční srovnání

Ceny vývozu rostly o 3,4 % (v lednu o 2,8 %). Zásadní vliv na vývoj celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 2,7 %. Nejvíce rostly ceny ve skupině minerálních paliv o 9,4 % (zejména elektřiny), průmyslového spotřebního zboží o 4,8 % a ceny polotovarů o 4,5 %. Ceny neklesly v žádné sledované skupině.

Dovozní ceny se zvýšily o 3,3 % (v lednu o 2,4 %). Největší vliv na růst celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 4,0 %. Nejvíce rostly ceny ve skupině minerálních paliv o 8,6 % (především elektřiny). Ceny ostatních surovin rostly o 7,5 % a ceny chemikálií o 4,0 %. Klesly pouze ceny nápojů a tabáku o 3,8 %.

Směnné relace se snížily na hodnotu 100,1 % (v lednu 100,4 %), nicméně třetí měsíc zůstaly v pozitivních hodnotách. Z významných skupin dosáhly pozitivních hodnot směnných relací průmyslové spotřební zboží (103,3 %) a polotovary (102,9 %). Negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly ostatní suroviny (94,5 %), chemikálie (97,7 %) a stroje a dopravní prostředky (98,8 %).

Poznámky:
1) Názvem ostatní suroviny jsou v textu označovány suroviny nepoživatelné, s výjimkou paliv (SITC 2)
2) Názvem polotovary jsou v textu označovány tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu (SITC 6)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Zaposlouchejte se do vánočních koncertů v pražském metru

22:01 DPP: Zaposlouchejte se do vánočních koncertů v pražském metru

Ve středu 11. prosince 2019 Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s Konzervatoří a VOŠ Ja…