Český statistický úřad: Dovoz rostl rychleji než vývoz

10.03.2017 9:17

Podle předběžných údajů skončila v lednu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,4 mld. Kč, který byl meziročně o 1,5 mld. Kč nižší.

Český statistický úřad: Dovoz rostl rychleji než vývoz
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Celkovou bilanci v národním pojetí1) nepříznivě ovlivnilo především meziroční prohloubení deficitu obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,1 mld. Kč, ropou a zemním plynem o 3,0 mld. Kč, základními kovy o 2,3 mld. Kč a farmaceutickými výrobky o 1,0 mld. Kč. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl zejména růst přebytku bilance motorových vozidel o 5,9 mld. Kč a strojů a zařízení o 2,6 mld. Kč. Deficit bilance chemických látek a přípravků se zmenšil o 1,5 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v lednu přebytkem 60,0 mld. Kč a byla tak meziročně o 0,4 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 2,0 mld. Kč na 38,8 mld. Kč.

Oproti prosinci 2016 se po sezónním očištění v národním pojetí zvýšil vývoz o 1,8 % a dovoz o 0,4 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,7 % a dovozu o 0,4 %.

V porovnání se stejným měsícem roku 2016 vzrostl vývoz o 6,7 % (na 274,3 mld. Kč) a dovoz o 8,0 % (na 254,9 mld. Kč).

Další informace o zahraničním obchodu v národním pojetí naleznete na webových stránkách: https://www.czso.cz/csu/czso/vzonu_cr.

Informace o pohybu zboží přes hranice

Podle předběžných údajů v přeshraničním pojetí2) se v lednu 2017 zvýšil vývoz meziročně v běžných cenách o 8,0 % a dovoz o 9,6 %. Celkový vývoz zboží dosáhl hodnoty 343,3 mld. Kč a dovoz hodnoty 294,8 mld. Kč.

Podle dat Eurostatu byl v prosinci 2016 podíl České republiky na celkovém vývozu a dovozu Evropské unie shodně 2,7 %.

Podrobnější informace o zbožové struktuře a teritoriálním členění v přeshraničním pojetí (podle pohybu zboží) naleznete na webových stránkách:  https://www.czso.cz/csu/czso/zo_se_zbozim_podle_pohybu_zbozi_preshranicni_statistika, kde je k dispozici dotazovací systém zahraničního obchodu: http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO.

Poznámky:

1)Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty. 

2)Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.

Údaje za firmy, které nesplnily zpravodajskou povinnost, byly dopočteny na základě odeslání či přijetí v minulém období. Firmy osvobozené od zpravodajské povinnosti byly odhadnuty podle údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty. Údaje z přiznání k dani z přidané hodnoty, které nebyly dostupné, jsou odhadovány na základě hodnot v předchozích obdobích. 

Údaje za jednotlivé měsíce roku 2016 a 2017 jsou předběžné. Všechny údaje jsou zpracovávány ze základních jednotek a následně zaokrouhlovány. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Brno zakoupila díky daru operační optiku pro Dětskou nemocnici

16:07 FN Brno zakoupila díky daru operační optiku pro Dětskou nemocnici

Společnost Swiss Life Česká republika dlouhodobě podporuje Dětskou nemocnici v Brně. Nyní umožnila p…