Český statistický úřad: Koronavirus stále decimuje ubytovací služby

10.05.2021 11:48

V prvním čtvrtletí 2021 se celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 91,1 % a počet přenocování poklesl o 88,2 %. Omezení poskytování ubytovacích služeb z důvodů pandemie koronaviru trvá již déle než rok.

Český statistický úřad: Koronavirus stále decimuje ubytovací služby
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„V prvním čtvrtletí letošního roku se v hromadných ubytovacích zařízeních kvůli výrazným omezením v rámci pandemie koronaviru ubytovalo pouze 282 tisíc hostů. Meziroční propad byl tedy o 91 %. Počet přenocování klesl o 88 % na hodnotu 1,1 milionu nocí. Omezení poskytování ubytovacích služeb z důvodů pandemie trvá již více než rok,“ říká Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

tabulka

tabulka

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku 1,1 milionu nocí, což bylo o 88,2 % méně než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela snížila počet přenocování o 81,2 % a počet přenocování zahraničního hostů se snížil o 96,1 %. Hotelový segment vykázal meziroční pokles všech přenocování o 90 % a penziony o 89 %.

tabulka

tabulka

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období pouhých 282 tisíc hostů, což meziročně představovalo propad o 91,1 %. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků snížil o 96,3 % a domácích hostů ubylo o 86,4 %. Hotely zaznamenaly propad celkové návštěvnosti o 91,5 %. Příjezdy do penzionů klesly o 87,3 % a do ostatních zařízení o 92,5 %. Regionálně se návštěvnost ve všech krajích pohybuje na úrovni mezi 3 až 17 % loňských výkonů.

tabulka

U všech zdrojových zahraničních trhů je stále patrný značný pokles počtů příjezdů. Nejpočetnějších Slováků se v 1. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pouhých 12 tisíc, o 88,4 % méně než loni. Němců se ubytovala jen 2 % a Poláků 4 % loňské návštěvnosti v 1. čtvrtletí. Rovněž počty příjezdů jiných hostů ze zahraniční nedosahují ani desetiny loňských výsledků.

graf

Koronavirová krize dopadla také na lázeňská ubytovací zařízení. Lázně byly a jsou stále otevřeny, nicméně mohly poskytovat pouze péči hrazenou pojišťovnami, nikoliv samoplátci. Výsledky za celé čtvrtletí hovoří o 53% poklesu počtu přenocování rezidentů a 68% poklesu příjezdů domácí klientely. Průměrný lázeňský pobyt trval 14 nocí.

graf

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

AOPK: Neprávem opomíjená přírodní rezervace Ostrůvek při průzkumu překvapila

22:30 AOPK: Neprávem opomíjená přírodní rezervace Ostrůvek při průzkumu překvapila

V nevelké přírodní rezervaci Ostrůvek na Tachovsku v chráněné krajinné oblasti Český les bylo objeve…