Český statistický úřad: Meziroční index cen bytových nemovitostí v 3. čtvrtletí 2022 zpomalil

29.12.2022 14:51 | Tisková zpráva

Index cen bytových nemovitostí (HPI) vzrostl v 3. čtvrtletí 2022 oproti stejnému období předchozího roku o zhruba 17 procent.

Český statistický úřad: Meziroční index cen bytových nemovitostí v 3. čtvrtletí 2022 zpomalil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Index cen (nákladů) nemovitostí obývaných vlastníky se rovněž zvýšil o zhruba 17 procent. Indexy cen bytových nemovitostí v Česku zažívají v posledních letech kontinuální růst. Podrobné informace přináší nově vydaná publikace Indexy cen bytových nemovitostí – 3. čtvrtletí 2022 (ZDE).

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44872 lidí

Publikace obsahuje informace o výši cenové hladiny dvou typů indexů souvisejících s bydlením. Index cen bytových nemovitostí (HPI) ve 3. čtvrtletí 2022 vzrostl oproti předcházejícímu čtvrtletí o 1,3 %, oproti 3. čtvrtletí 2021 se ceny zvýšily o 16,6 % (ve 2. čtvrtletí 2022 byl meziroční nárůst HPI 23,1 %). Ve srovnání s rokem 2010 se ceny bytových nemovitostí ve 3. čtvrtletí 2022 více než zdvojnásobily.

Index cen (nákladů) nemovitostí obývaných vlastníky (OOH) se ve 3. čtvrtletí 2022 zvýšil o 1,9 % vůči minulému čtvrtletí a o 17,1 % oproti 3. čtvrtletí 2021 (ve 2. čtvrtletí 2022 OOH meziročně vzrostl o 20,1%). Index cen bytových nemovitostí (House Price Index, HPI) měří vývoj cenové hladiny všech bytových nemovitostí kupovaných domácnostmi (tj. bytů a rodinných domů). Transakce mezi domácnostmi a cenami pozemků jsou v něm na rozdíl od indexu OOH zahrnuty.

Index nákladů nemovitostí obývaných vlastníky (Owner Occupied Housing Price Index, OOH či OOHPI) měří vývoj cenové hladiny nákladů domácností na pořízení, zkvalitnění a udržování vlastnické bytové nemovitosti. Transakce bytových nemovitostí mezi domácnostmi a ceny pozemků jsou z pokrytí indexu vyloučeny. Ve své modifikované měsíční verzi je používán jako součást indexu spotřebitelských cen (skupina ECOICOP 04.21 Imputované nájemné vlastníků - náklady vlastnického bydlení). Oba indexy se počítají dle jednotné harmonizované normy EU.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Nový majitel Lomečku v Hůrkách si splnil sen

22:54 ÚZSVM: Nový majitel Lomečku v Hůrkách si splnil sen

ÚZSVM před časem prodal ve výběrovém řízení s elektronickou aukcí pozemek v Lomečku v Hůrkách u Lišo…