Český statistický úřad: Míra nezaměstnanosti v únoru byla 2,0 %

01.04.2020 17:56

Míry zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity - únor 2020

Český statistický úřad: Míra nezaměstnanosti v únoru byla 2,0 %
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Míra zaměstnanosti 15–64letých (podíl zaměstnaných k populaci v této věkové skupině) očištěná od sezónních vlivů dosáhla v únoru 74,9 % a oproti únoru 2019 se snížila o 0,6 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů po sezónním očištění činila 81,7 %, míra zaměstnanosti žen 67,8 %. Míra zaměstnanosti osob ve věku 15–29 let očištěná od sezónních vlivů činila 47,4 %, ve věku 30–49 let 88,2 % a ve skupině osob 50–64letých 75,5 %.

Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných) očištěná od sezónních vlivů dosáhla v únoru letošního roku 2,0 % a meziročně se fakticky nezměnila. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla 1,8 %, míra nezaměstnanosti žen 2,3 %.

Míra ekonomické aktivity 15–64letých (podíl ekonomicky aktivních k populaci v této věkové skupině) očištěná od sezónních vlivů dosáhla 76,4 % a proti únoru 2019 se snížila o 0,6 procentního bodu. Po sezónním očištění míra ekonomické aktivity mužů (83,2 %) převyšovala míru ekonomické aktivity žen o 13,8 procentního bodu.

„Příznivá čísla za únor jsou posledními daty před vyhlášením nouzového stavu v souvislosti s pandemií koronaviru. Situace bude mít na trh práce nepochybně značné dopady, které se Český statistický úřad bude snažit co nejlépe popsat. Fyzické kontakty našich tazatelů s domácnostmi byly z pochopitelných důvodů přerušeny a pro zjišťování dále využíváme telefony a elektronickou komunikaci. Chtěl bych velmi poprosit všechny oslovené, aby s tazateli ČSÚ i nadále spolupracovali,“ vyzývá Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Eurostat v rámci své tiskové zprávy uveřejní metodicky shodnou měsíční míru nezaměstnanosti, ale za věkovou skupinu 15–74 let. Obecná míra nezaměstnanosti v únoru 2020 u 15–74letých v České republice činila také 2,0 %, přičemž údaje vycházejí z Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) za daný měsíc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ

22:27 Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ

„Ošetřovné“ pro OSVČ poskytované Ministerstvem průmyslu a obchodu má být obdobou ošetřovného poskyto…