Český statistický úřad: Míra zadlužení vládních institucí poklesla

23.04.2019 9:52

Údaje o deficitu a dluhu vládních institucí za rok 2018 zůstaly po pravidelných konzultacích s Eurostatem nezměněny. Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo v roce 2018 přebytkem ve výši 47,4 miliard Kč, jenž v relativním vyjádření odpovídá 0,89 % HDP, a zadlužení sektoru dosáhlo na konci roku 2018 úrovně 32,71 % HDP.

Český statistický úřad: Míra zadlužení vládních institucí poklesla
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Konzultace s Eurostatem potvrdily přebytkové saldo loňského hospodaření sektoru vládních institucí ve výši 47,4 miliard Kč. Zadlužení sektoru pak dosáhlo ke konci roku 2018 úrovně 32,71 procenta HDP,“ sdělil Petr Musil, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Údaje za rok 2018 byly potvrzeny beze změny, přebytek v hospodaření sektoru vládních institucí za rok 2017 byl revidován směrem dolů o 0,4 mld. Kč. Důvodem revize salda hospodaření v roce 2017 byla změna zachycení úroků ze zahraničních pohledávek. Saldo hospodaření sektoru vládních institucí v ostatních letech nebylo revidováno stejně jako údaje o dluhu vládních institucí.

K údajům o deficitu a dluhu vládních institucí České republiky nebyly ze strany Eurostatu vysloveny výhrady.

Notifikační tabulka deficitu a dluhu vládních institucí, Česká republika, 2015–2018

Údaje za všechny členské státy Evropské unie budou publikovány na stránkách Eurostatu v úterý 23. 04. 2019 v 11:00.

Poznámky:
Notifikaci deficitu a dluhu vládních institucí sestavuje a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce za běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Projekci běžného roku sestavuje a publikuje Ministerstvo financí. Kvantifikace fiskálních ukazatelů je založena na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 2010). Podle maastrichtských kritérií by výše deficitu neměla překročit 3 % a úroveň kumulovaného dluhu 60 % HDP.
Přebytek/deficit vládních institucí je výše čistých půjček (+) nebo výpůjček (-) v systému národního účetnictví. Ukazatel vyjadřuje schopnost sektoru v daném roce financovat (+) jiné sektory ekonomiky nebo potřebu tohoto sektoru být ostatními sektory financován (-).
Dluh vládních institucí představuje nominální výši konsolidovaných závazků sektoru vládních institucí vyplývající z emitovaného oběživa, přijatých vkladů, emitovaných dluhových cenných papírů a přijatých půjček. U cizoměnových dluhových nástrojů zajištěných proti měnovému riziku je ocenění provedeno na bázi smluvního kurzu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústavní soud: Současná právní úprava data retention je ústavně konformní

12:47 Ústavní soud: Současná právní úprava data retention je ústavně konformní

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh skupiny 58 poslanců na zrušení některých ustanovení zákona o el…