Český statistický úřad: Nejvíce rostly prodeje v internetových obchodech

07.11.2019 17:56

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v září zvýšily reálně o 5,1 %, bez očištění o 7,3 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,7 %.

Český statistický úřad: Nejvíce rostly prodeje v internetových obchodech
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v září reálně o 0,7 %, přičemž za potraviny a nepotravinářské zboží vzrostly shodně o 0,8 % a za pohonné hmoty o 0,2 %.

Meziročně maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 5,1 %, v tom za nepotravinářské zboží o 8,7 %, za potraviny o 2,1 % a za pohonné hmoty o 0,6 %. V září 2019 bylo o dva pracovní dny více než v září 2018.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 7,3 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 12,3 %, za pohonné hmoty o 3,2 % a za potraviny o 2,2 %.

Nejvyšší růst tržeb zaznamenal prodej zboží internetových obchodů2) a zásilkových služeb (o 25,9 %). Rostly také tržby ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 18,1 %), s výrobky pro domácnosti (o 10,4 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 10,2 %), s oděvy a obuví (o 9,7 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 5,6 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 2,4 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 0,2 %.

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,9 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami počítačového a komunikačního zařízení, pohonných hmot, oděvů a obuvi a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak ceny vzrostly v prodejnách s potravinami, s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím a s výrobky pro domácnost.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) vzrostly reálně meziměsíčně o 1,0 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 3,7 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 10,5 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 11,2 % a za opravy motorových vozidel o 7,7 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

Za celé 3. čtvrtletí 2019 se v maloobchodě kromě motorových vozidel1) tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 4,8 %, bez očištění o 6,0 % (ve 3. čtvrtletí 2019 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o tři pracovní dny více). Neočištěné tržby za prodej nepotravinářského zboží vzrostly meziročně o 9,8 %, za pohonné hmoty o 2,6 % a za potraviny o 2,4 %. Za prodej a opravy motorových vozidel3) se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 0,2 %, bez očištění o 3,6 %. Neočištěné tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly meziročně o 3,9 % a za opravy motorových vozidel o 2,6 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vyjádření k prohlášení o námitkách Evropské komise

12:58 České dráhy: Vyjádření k prohlášení o námitkách Evropské komise

České dráhy včera obdržely od Evropské komise tzv. sdělení výhrad v případu označovaném Evropskou ko…