Český statistický úřad: Obyvatel České republiky přibylo

21. 3. 2016 12:29

Obyvatel České republiky přibylo. V loňském roce vzrostl jejich počet na 10 553,8 tisíc. Za růstem však nestojí vyšší počet narozených, ale příchod lidí ze zahraničí. Kromě toho výrazně přibylo zemřelých.

Český statistický úřad: Obyvatel České republiky přibylo
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Počet obyvatel vzrostl během loňského roku o 15,6 tisíce. Průměrný věk obyvatel se mírně zvýšil na bezmála 42 let. Živě narozených dětí meziročně přibylo o 0,9 tisíce na 110,8 tisíce. „Narodilo se nejvíc dětí za posledních pět let. Průměrný věk matky je historicky nejvyšší, dosáhl 30 let. A pokračuje trend svobodných matek. Mimo manželství se narodila téměř polovina dětí,“ konstatuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Podle předběžných údajů zemřelo v průběhu loňského roku 111,2 tisíce osob. To je nejvíc za posledních dvanáct let. K meziročnímu nárůstu došlo zejména v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy zemřelo 31 623 lidí. Vyšší počet zemřelých v prvním čtvrtletí jsme přitom zaznamenali naposledy v roce 1993.

Do manželství vloni vstoupilo 48,2 tisíc párů, nejvíce za posledních sedm let. Nejvyšší počet svateb byl uspořádán v srpnu a červnu. „Zároveň ubylo rozvodů. Hodnota 26,1 tisíce je nejnižší za posledních 16 let. Návrhy na rozvody podávají mnohem častěji ženy než muži,“ uvádí Michaela Němečková, z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

V roce 2015 se k nám přistěhovalo 34,9 tisíc osob, což je méně než v roce 2014. Vystěhovalo se 18,9 tisíc osob. Díky zahraničnímu stěhování tak vzrostl počet obyvatel České republiky o 16,0 tisíc. Nejvíce přibylo občanů Slovenska, Ukrajiny a Rumunska.

Více informací naleznete v právě vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/pohyb-obyvatelstva-4-ctvrtleti-2015.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Estonským podnikatelům poradil CzechInvest se vstupem na český trh

22:30 Estonským podnikatelům poradil CzechInvest se vstupem na český trh

V estonském hlavním městě Tallinu, na půdě Estonské hospodářské komory, se ve středu 13. prosince 20…