Český statistický úřad: Oživení spotřeby podpořilo ekonomický růst

19.06.2024 19:15 | Tisková zpráva

Česká ekonomika v 1. čtvrtletí 2024 mírně mezičtvrtletně i meziročně vzrostla. Dál pokračovalo oživení spotřeby domácností, které bylo provázáno se zmírněním inflace cen a reálným posílením mezd. Meziročně i mezičtvrtletně klesala investiční aktivita.

Český statistický úřad: Oživení spotřeby podpořilo ekonomický růst
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl o 0,2 % a mezičtvrtletně byl vyšší o 0,3 %. „K mezičtvrtletnímu oživení české ekonomiky přispíval růst domácí spotřeby a také změna zásob. Nastartování spotřeby domácností koresponduje rovněž s pozorovaným oživením v obchodě i službách. Výrazně ale klesala investiční aktivita a mezičtvrtletní růst HDP brzdila i zahraniční poptávka,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Hrubá přidaná hodnota v 1. čtvrtletí byla meziročně nižší o 0,7 %. Klesala odvětví napříč celou ekonomikou s výjimkou peněžnictví a pojišťovnictví a stagnujících činností v oblasti nemovitostí. Oproti předchozímu kvartálu se hrubá přidaná hodnota na počátku roku snížila o 0,1 %.

Mezičtvrtletně nižší byla HPH v průmyslu i ve stavebnictví. Výrazné oživení bylo naopak zaznamenáno v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství.

Meziroční růst spotřebitelských cen v 1. čtvrtletí zpomalil na 2,1 % a mezičtvrtletně spotřebitelské ceny vzrostly o 1,4 %, což odpovídá dynamice typické pro první čtvrtletí roku. Za zpomalením meziroční dynamiky cen stojí zejména vývoj cen bydlení a energií a potravin, zatímco ve zbytku spotřebního koše nebylo zmírnění tak výrazné.

Ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 0,9 %, poprvé od 3. čtvrtletí 2020. V hlubokém poklesu setrvávaly ceny zemědělských výrobců.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda zaměstnanců v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,0 % a dosáhla 43 941 korun. Reálně se průměrná mzda po více než dvou letech zvýšila, konkrétně o 4,8 %. Mezičtvrtletní nominální navýšení průměrné mzdy v 1. čtvrtletí činilo 1,7 %, podobně jako po většinu loňského roku. Celková zaměstnanost v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně stagnovala a meziročně byla vyšší o 0,3 %, takřka výhradně díky službám. Obecná míra nezaměstnanosti od počátku roku kolísala okolo 3 %.

Další detaily přináší aktuální analýza Vývoj ekonomiky ČR v 1. čtvrtletí 2024 ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany uzavřelo s VTÚ rámcovou dohodu na dodávku mobilní dílenské techniky

16:08 Ministerstvo obrany uzavřelo s VTÚ rámcovou dohodu na dodávku mobilní dílenské techniky

Mobilní dílenská vozidla bude v příštích letech Armádě ČR dodávat státní podnik Vojenský technický ú…