Český statistický úřad: Přebytek bilance zahraničního obchodu meziročně vzrostl

9. 5. 2019 12:59

Vývoz se v březnu zvýšil meziročně o 5,4 %, dovoz o 4,3 %. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila přebytkem ve výši 21,8 mld. Kč, který byl meziročně o 4,1 mld. Kč vyšší.

Český statistický úřad: Přebytek bilance zahraničního obchodu meziročně vzrostl
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Bilanci zahraničního obchodu se státy Evropské unie má Česká republika dlouhodobě kladnou. V březnu se meziročně zvýšila o téměř 11 miliard na 70,5 miliardy korun. Bilance se státy mimo EU je naopak dlouhodobě záporná. V březnu se tento schodek prohloubil o více než šest miliard a dosáhl hodnoty 46,5 miliardy korun,“ říká Karel Král, pověřený zastupováním ředitele odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Celkovou bilanci v národním pojetí1) příznivě ovlivnilo především vyšší aktivum bilance motorových vozidel o 5,2 mld. Kč, které se zlepšilo hlavně díky růstu jejich vývozu o 6,7 mld. Kč. Dále se zlepšila bilance ostatních dopravních prostředků o 1,4 mld. Kč.

Opačný vliv na celkovou bilanci mělo v březnu horší saldo počítačů, elektronických a optických přístrojů o 3,0 mld. Kč. Deficit bilance s ropou a zemním plynem se meziročně prohloubil o 1,6 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v březnu přebytkem 70,5 mld. Kč a byla tak meziročně o 10,7 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 6,2 mld. Kč a dosáhl 46,5 mld. Kč.

Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 4,5 % a dovoz o 3,8 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu (o 1,1 %) a dovozu (o 1,9 %).

Ve srovnání se stejným měsícem roku 2018 vzrostl vývoz o 5,4 % na 330,0 mld. Kč a dovoz o 4,3 % na 308,2 mld. Kč, přitom měl letošní březen stejný počet pracovních dní jako březen předchozího roku.

V lednu až březnu 2019 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 55,7 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 0,8 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 4,1 % a dovoz o 4,4 %.

Další informace o zahraničním obchodu v národním pojetí ZDE.

Informace o pohybu zboží přes hranice

Podle předběžných údajů v přeshraničním pojetí2) se v březnu 2019 v běžných cenách meziročně zvýšil vývoz o 6,0 % a dovoz o 3,1 %. Vývoz zboží dosáhl hodnoty 393,5 mld. Kč a dovoz zboží 337,1 mld. Kč. Podle dat Eurostatu byl v únoru 2019 podíl České republiky na celkovém vývozu a dovozu Evropské unie 3,1 % a 2,8 %.

Podrobnější informace o zahraničním obchodu v přeshraničním pojetí ZDE.

Poznámky:
1) Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
2) Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.
Údaje za firmy s povinností vykazovat, za které nebyla data k dispozici, byly dopočteny na základě odeslání či přijetí v minulém období. Data za firmy bez zpravodajské povinnosti byla odhadnuta podle údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty. Údaje z přiznání k dani z přidané hodnoty, které nebyly dostupné, jsou odhadovány na základě hodnot v předchozích obdobích.
Údaje roku 2017 jsou definitivní, údaje za jednotlivé měsíce roku 2018 a 2019 jsou předběžné. Od referenčního období leden 2019 se zpřesňují data zahraničního obchodu za celý předchozí i aktuální rok měsíčně. Definitivní údaje za předchozí rok jsou publikovány v září aktuálního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo grant na záchranný program Kukang

10:06 Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo grant na záchranný program Kukang

Záchranný program Kukang se zapojil do rozvojové pomoci na Sumatře! Díky grantu MZV ČR proběhlo vzdě…