Český statistický úřad: Průmyslová produkce klesla o 5,5 %

07.10.2020 12:39

Průmyslová produkce v srpnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 5,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 0,9 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 9,8 %.

Český statistický úřad: Průmyslová produkce klesla o 5,5 %
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Průmyslová produkce1 v srpnu 2020 byla reálně meziměsíčně nižší o 0,9 %. Meziročně klesla o 5,5 %. K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -1,5 procentního bodu, pokles o 8,1 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek -1,0 p. b., pokles o 12,5 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek -0,8 p. b., pokles o 7,5 %). Průmyslová produkce vzrostla v odvětvích ostatní zpracovatelský průmysl (příspěvěk 0,2 p. b., růst o 9,5 %), zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (příspěvek 0,08 p. b., růst o 3,9 %) a výroba oděvů (příspěvěk 0,06 p. b., růst o 10,1 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách2 v srpnu 2020 meziročně klesly o 7,2 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 9,8 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 3,7 %.

Hodnota nových zakázek2 v srpnu 2020 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 9,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 11,1 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 6,6 %. K celkovému meziročnímu poklesu nových zakázek příspěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek -5,0 p. b., pokles o 12,0 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek -1,17 p. b., pokles o 9,7 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek -1,15 p. b., pokles o 11,2 %). Nové zakázky vzrostly v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvěk 0,2 p. b., růst o 2,1 %) a výroba oděvů (příspěvěk 0,1 p. b., růst o 11,4 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců3 v průmyslu se v srpnu 2020 meziročně snížil o 4,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v srpnu 2020 meziročně vzrostla o 2,0 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v červenci 2020 v EU27 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 7,3 %. Podle předběžného harmonogramu Eurostat zveřejní údaje za srpen 2020 dne 14. 10. 2020.

Poznámky:

1Meziroční vývoj průmyslové produkce, není-li uvedeno jinak, je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů. Srpen 2020 měl o jeden  pracovní den méně než srpen 2019.
2Meziroční vývoj tržeb v běžných cenách a hodnoty nových zakázek jsou uváděny neočištěné.
3Ukazatele týkající se zaměstnanosti v průmyslu se vztahují k celé populaci podniků s převažující průmyslovou činností. Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců v průmyslu nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…