Český statistický úřad: Průmyslová produkce mírně klesla

06.11.2020 22:31 | Zprávy

Průmyslová produkce v září po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 1,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 4,1 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 4,8 %.

Český statistický úřad: Průmyslová produkce mírně klesla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého statistického úřadu

 Průmyslová produkce(1) v září 2020 byla reálně meziměsíčně vyšší o 4,1 %. Meziročně klesla o 1,5 %. K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,7 procentního bodu, pokles o 7,5 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek -0,7 p. b., pokles o 8,3 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (příspěvek -0,5 p. b., pokles o 14,3 %). Průmyslová produkce vzrostla v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,0 p. b., růst o 4,9 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,3 p. b., růst o 4,0 %) a výroba potravinářských výrobků (příspěvek +0,2 p. b., růst o 4,8 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách (2) v září 2020 meziročně klesly o 0,4 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 1,3 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,8 %.

Hodnota nových zakázek (2) v září 2020 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 4,8 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 7,3 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 0,9 %. K celkovému meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +5,2 p. b., růst o 13,6 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,4 p. b., růst o 3,1 %) a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek +0,3 p. b., růst o 15,3 %). Nové zakázky klesly v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,4 p. b., pokles o 8,5 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek -0,4 p. b., pokles o 3,7 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek -0,3 p. b., pokles o 2,6 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců3 v průmyslu se v září 2020 meziročně snížil o 4,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v září 2020 meziročně vzrostla o 4,8 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v srpnu 2020 v EU27 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 6,2 %. Podle předběžného harmonogramu Eurostat zveřejní údaje za září 2020 dne 12. 11. 2020.

Průmysl ve 3. čtvrtletí 2020
Průmyslová produkce (1) ve 3. čtvrtletí 2020 po vyloučení sezónních vlivů byla v porovnání s 2. čtvrtletím 2020 vyšší o 22,6 %. Meziročně klesla o 3,9 %.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách2 byly ve 3. čtvrtletí 2020 meziročně nižší o 3,6 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 2,4 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 5,1 %.

Hodnota nových zakázek (2) ve 3. čtvrtletí 2020 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 2,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 1,7 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 5,1 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců (3) v průmyslu se ve 3. čtvrtletí 2020 meziročně snížil o 4,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců ve 3. čtvrtletí 2020 meziročně vzrostla o 2,8 %.

___________________
Poznámky:

1Meziroční vývoj průmyslové produkce, není-li uvedeno jinak, je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů. Září 2020 mělo stejný počet  pracovních dní jako září 2019.

2Meziroční vývoj tržeb v běžných cenách a hodnoty nových zakázek jsou uváděny neočištěné.

3Ukazatele týkající se zaměstnanosti v průmyslu se vztahují k celé populaci podniků s převažující průmyslovou činností. Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců v průmyslu nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: E-aukce na budovu pošty v Olomouci má svého vítěze

7:44 Česká pošta: E-aukce na budovu pošty v Olomouci má svého vítěze

Dnes v dopoledních hodinách se uskutečnila elektronická aukce budovy České pošty na Horním náměstí v…