Český statistický úřad: Tržby v maloobchodě za rok 2022 klesly o 3,6 procenta

08.02.2023 10:57 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby v maloobchodě v prosinci snížily reálně o 7,3 %, meziměsíčně klesly o 0,7 %. Za celý rok 2022 se tržby v maloobchodě meziročně snížily o 3,6 %.

Český statistický úřad: Tržby v maloobchodě za rok 2022 klesly o 3,6 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) snížily v prosinci reálně o 0,7 %, přičemž za potraviny klesly o 1,4 % a za nepotravinářské zboží o 1,0 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 2,8 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v prosinci snížily reálně o 7,3 %, v tom za potraviny klesly o 10,2 % a za nepotravinářské zboží o 7,5 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 5,6 %.

tabulka

„Na meziročním poklesu tržeb v maloobchodě v prosinci se podílel prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby těchto odvětví klesaly nepřetržitě již osmý měsíc v řadě, přičemž pokles tržeb potravin se ještě prohloubil a zaznamenal nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Pohonné hmoty po sedmi měsících soustavného poklesu vykázaly v prosinci meziroční růst tržeb,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

graf

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost klesly o 11,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 10,1 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 4,8 %, s kosmetickými a toaletními výrobky o 0,8 % a s oděvy a obuví o 0,7 %. Naopak rostly tržby v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,9 %. Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 11,6 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 10,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 10,2 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) se tržby snížily o 10,6 %.

graf

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně vzrostly o 0,7 %. Meziročně se tržby zvýšily o 0,3 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 2,6 %, naopak za opravy motorových vozidel klesly o 6,7 %.

Za čtvrté čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 8,7 %, v tom tržby za nepotravinářské zboží klesly o 9,7 %, za potraviny o 8,9 % a za pohonné hmoty o 2,1 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 1,2 %.

graf

„Za celý rok 2022 se tržby v maloobchodě snížily o 3,6 %, v tom za potraviny klesly o 5,1 %, za nepotravinářské zboží o 2,9 % a za pohonné hmoty o 1,5 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 4,2 %,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Poznámky:
Všechny údaje v Rychlých informacích jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc listopad 2022 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za prosinec 2022 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2022 budou zveřejněny v březnu 2023.
Metodika ZDE

1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Se zateplením budovy instalovali v Temelíně i budku pro ohrožený ptačí druh

10:06 ČEZ: Se zateplením budovy instalovali v Temelíně i budku pro ohrožený ptačí druh

Zajistit energetické úspory a současně zázemí pro ohrožený ptačí druh. Takový efekt přineslo zateple…