Český statistický úřad: V září rostl dovoz rychleji než vývoz

06.11.2018 9:23

„Meziroční bilanci nepříznivě ovlivnilo především nižší saldo u ostatních dopravních prostředků a zařízení o 3,2 miliardy korun a také prohloubení schodku u ropy a zemního plynu o 2,5 miliardy korun způsobené růstem cen na mezinárodních trzích,“ říká Karel Král, ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Český statistický úřad: V září rostl dovoz rychleji než vývoz
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Podle předběžných údajů skončila v září bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 13,7 mld. Kč, který byl meziročně o 5,0 mld. Kč nižší.

Celkovou bilanci v národním pojetí1) nepříznivě ovlivnilo především zhoršení salda ostatních dopravních prostředků a zařízení o 3,2 mld. Kč a prohloubení schodku bilance s ropou a zemním plynem o 2,5 mld. Kč v důsledku rostoucích cen. Přebytek se snížil u bilance strojů a zařízení o 0,7 mld. Kč a motorových vozidel o 0,5 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkové saldo měl zejména menší deficit bilance základních kovů (meziročně o 1,5 mld. Kč).

Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v září přebytkem 62,9 mld. Kč a byla tak meziročně o 6,6 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 11,8 mld. Kč na 48,1 mld. Kč.

Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí snížil vývoz o 1,3 % a dovoz o 1,4 %. Trend vývoje ukazuje na stagnaci vývozu a pokles dovozu (o 0,7 %).

Ve srovnání se stejným měsícem roku 2017 vzrostl vývoz o 1,8 % na 301,8 mld. Kč a dovoz o 3,7 % na 288,1 mld. Kč.

V lednu až září 2018 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 112,4 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 34,4 mld. Kč. Od začátku roku se meziročně zvýšil vývoz o 2,1 % a dovoz o 3,6 %.

Další informace o zahraničním obchodu v národním pojetí ZDE.

Informace o pohybu zboží přes hranice

Podle předběžných údajů v přeshraničním pojetí2) se v září 2018 v běžných cenách meziročně zvýšil vývoz o 1,0 % a dovoz o 2,1 %. Vývoz zboží dosáhl hodnoty 366,6 mld. Kč a dovoz zboží 326,8 mld. Kč.

Podle dat Eurostatu byl v srpnu 2018 podíl České republiky na celkovém vývozu a dovozu Evropské unie 3,0 % a 3,1 %.

Podrobnější informace o zahraničním obchodu v přeshraničním pojetí ZDE.

Poznámky:
1) Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
2) Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.

Údaje za firmy s povinností vykazovat, za které nebyla data k dispozici, byly dopočteny na základě odeslání či přijetí v minulém období. Data za firmy bez zpravodajské povinnosti byla odhadnuta podle údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty. Údaje z přiznání k dani z přidané hodnoty, které nebyly dostupné, jsou odhadovány na základě hodnot v předchozích obdobích.
Údaje roku 2016 a 2017 jsou definitivní, údaje 2018 jsou předběžné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

22:02 Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně …