Český statistický úřad: Vloni se v Česku konalo 52 567 svateb. Nejvíc za posledních deset let

14. 9. 2018 20:34

Více než polovina snoubenců je ve věku mezi 25 až 34 lety. Podle aktuálních statistik jde o 52 % ženichů a 57 % nevěst.

Český statistický úřad: Vloni se v Česku konalo 52 567 svateb. Nejvíc za posledních deset let
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Podíl nevěst, které uzavřely manželství před dosažením 25 let věku, se za posledních deset let snížil na 13 %. Ženichů v tomto věku ubylo na 6 %. Naopak podíl 35letých a starších novomanželek se zvýšil na 30 %, novomanželů na 43 %.

„Od počátku 90. let se počet sňatků propadal. Na začátku nového století tyto údaje stagnovaly mezi 52 a 53 tisíci. Následně dál klesaly k minimu, jehož bylo dosaženo v roce 2013. Byl to důsledek změny ve sňatkovém chování obyvatel – větší podíl osob žil nesezdán a svatba se odkládala do vyššího věku. Dnešek ale ukazuje, že sňatky zase přicházejí do módy,“ vysvětluje předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Nová čísla potvrzují, že se sňatkové chování Čechů stabilizuje, nicméně stále platí, že současná mladá generace vstupuje do manželství méně často a později než její rodiče. Muži se poprvé žení nejčastěji v 29 letech, ženy pak v 27. Průměrný věk novomanželů při prvním sňatku se ale v posledních letech příliš nemění. V předchozím roce dosáhl u mužů 32,2 let, u žen 29,8 let.

„Nejvíc svateb se odehrává od června do září. V tomto období matriky stvrdily uzavření 68 % všech sňatků, které připadly na loňský rok. Nejoblíbenějšími měsíci pro pořádání svatebního obřadu byly červenec a září,“ konstatuje Terezie Štyglerová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Naopak nejméně svateb se koná v průběhu zimních měsíců.

Nejpopulárnějším dnem pro sňatek bývá sobota. Svou roli ale hrají i atraktivní data. „Vůbec nejsilnějším dnem z hlediska počtu uzavřených manželství byla vloni sobota 9. 9. s 2 096 sňatky. Následovaly soboty 17. 6. a 1. 7. Mnoho párů si pak zvolilo za svůj svatební den i pátek 7. 7.,“ doplňuje Terezie Štyglerová.

Zhruba v jedné desetině sňatků je jedním ze snoubenců cizí státní příslušník. V loňském roce bylo českými občany uzavřeno 4 648 smíšených manželství. Ženiši-cizinci, kteří si brali české občanky, byli nejčastěji občané Slovenska, Německa a Spojeného království. Pokud ženich s českým občanstvím vstupoval do svazku s cizinkou, šlo obvykle o ženu ze Slovenska, Ukrajiny či Ruska.

Občané České republiky mohou uzavírat sňatky i mimo naše území. Do statistiky roku 2017 bylo zařazeno celkem 1 685 takových sňatků. Snoubence nejvíc lákalo Slovensko, Německo a Mauricius.

Předběžné statistiky za první pololetí letošního roku potvrzují růst počtu sňatků. V tomto období vstoupilo do manželství 20 916 párů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jednání Fóra pražských senátorů se zúčastní pražský primátor Zdeněk Hřib

22:35 Jednání Fóra pražských senátorů se zúčastní pražský primátor Zdeněk Hřib

Fórum pražských senátorů pod vedením Václava Hampla pozvalo na jednání do Senátu pražského primátora…