Český statistický úřad: Vývozní a dovozní ceny v roce 2021 výrazně vzrostly

14.02.2022 11:48 | Tisková zpráva

V prosinci 2021 vývozní ceny meziměsíčně vzrostly o 0,9 %, dovozní ceny o 0,8 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 100,1 %.

Český statistický úřad: Vývozní a dovozní ceny v roce 2021 výrazně vzrostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziročně vývozní ceny vzrostly o 11,4 %, dovozní ceny o 13,9 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 97,8 %. V průměru za rok 2021 v porovnání s rokem 2020 se ceny vývozu zvýšily o 5,8 %, ceny dovozu o 6,1 % a směnné relace činily 99,7 %.

Meziměsíční srovnání

Vývozní ceny vzrostly o 0,9 % (po očištění o kurzový vliv o 1,3 %). Zvýšení celkového meziměsíčního indexu bylo nejvíce ovlivněno výrazným růstem cen minerálních paliv o 10,0 % (elektřiny a uhlí). Shodně o 0,5 % vzrostly ceny průmyslového spotřebního zboží, polotovarů1 a ceny chemikálií. Klesly pouze ceny potravin o 0,2 %.

Dovozní ceny se zvýšily o 0,8 % (po očištění o kurzový vliv o 1,1 %). Největší vliv na růst celkového meziměsíčního indexu mělo zvýšení cen minerálních paliv o 4,8 % (plynu, elektřiny a uhlí). Ceny potravin vzrostly o 1,0 % a ceny polotovarů o 0,9 % (zejména výrobků z pryže a kovů). Nejvíce klesly ceny ostatních surovin2 o 3,2 % (především rud kovů).

Směnné relace setrvaly na hodnotě 100,1 %. Nejvyšší hodnoty dosáhla minerální paliva (105,0 %), nejnižší hodnotu zaznamenaly potraviny (98,8 %).

„Ceny vývozu a dovozu se v průměru v roce 2021 oproti roku 2020 významně zvýšily, ve vývozu o 5,8 % a v dovozu o 6,1 %. Značný vliv na tento vývoj měla minerální paliva, která zaznamenala růst ve vývozu o 57,9 % a v dovozu o 68,8 %. Zvýšily se zejména ceny elektřiny, plynu, ropných výrobků, dřeva, železa a oceli,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Ocenění expozice Sovinec v Zoo Hluboká

22:03 Jihočeský kraj: Ocenění expozice Sovinec v Zoo Hluboká

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou slaví významný úspěch. Expozice sov s názvem Sovine…