Severočeské pánevní okresy patřily v 80. letech k nejvíce znečištěným oblastem Evropy. Zprávy o vlivu poškozeného životního prostředí na zdravotní stav populace postupně zesilovaly nespokojenost občanů, kteří vyšli do ulic protestovat. „Tato veřejná ekologická shromáždění vlastně předcházela politickým změnám 17. listopadu 1989. Navazující intenzivní diskuse pak vedly k tomu, že o rok později byly zahájeny přípravy Programu Teplice, jehož cílem bylo vyhodnotit vliv znečištěného ovzduší na zdraví obyvatel, zejména pak na dýchací funkce, průběh těhotenství, vznik nádorových onemocnění, ale i na střední délku života,“ vysvětluje Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu, zakladatelka a první vedoucí oddělení statistiky životního prostředí na ČSÚ, které se na vědeckém projektu také aktivně podílelo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČSÚ , ekologie , kraj Ústecký , Ritschelová , Teplice , životní prostředí
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
Přesně před rokem se na obrazovkách TV Prima objevil nový dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi…
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024