Cesta za hranice žánrové mentality, aneb operní muzikál L2: Brána života!

19.04.2016 8:00

Pád z výšky 15 metrů změnil Clemense Kubyho a jeho život. L2: Brána života! mění hranice ostravského hudebního divadla.

Cesta za hranice žánrové mentality, aneb operní muzikál L2: Brána života!
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské
reklama

Lidský osud německého spisovatele Clemense Kubyho, který se po vážném úraze a následné hrozbě celoživotního ochrnutí dokázal vyléčit sám pomocí meditace, inspiroval herce a improvizátora Jaroslava Duška a hudebníky Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho k nevšednímu dílu, které bude poprvé ve světové premiéře uvedeno v Národním divadle moravskoslezském. Jaroslav Dušek se také na jevišti objeví v roli Uvaděče během improvizovaného prologu k dílu.

Nezvyklý název díla vysvětluje Jaroslav Dušek takto: „L2 je obratel v páteři, který se v orientální medicíně nazývá pojmem Brána života. My jsme toto označení použili se skladatelem Ondřejem Smeykalem pro název divadelního tvaru, kterému říkáme ‚úzdravné operum’. Je to hudebně-dramaticky-pohybově-pěvecké dílo. Vypráví příběh, jenž líčí skutečný osud Clemense Kubyho. Ten se před třiceti lety smrtelně zranil, když si rozdrtil druhý obratel bederní části páteře, kterému se právě říká L2. Diagnóza zněla strašlivě – ochrnutí dolních končetin do konce života. Ale on se v nemocnici rozhodl, že neposlechne tu prognózu, kterou uslyšel, a rozhodl se, že bude chodit navzdory tomu stavu, ve kterém byl… Postupně rozhýbal palec nohy, pak nohu v kotníku, poté druhou nohu. Znovu se učil chodit, nosil ocelový korzet a dnes chodí i bez této podpory. Stále pobíhá někde po světě, je na živu a je to nesmírně zajímavá osobnost…“

Ke spolupráci přizval Jaroslav Dušek jednoho z nejoriginálnějších hráčů na didgeridoo Ondřeje Smeykala: „Řekl jsem si, že by bylo zajímavé, kdyby tento australský domorodý nástroj byl vůdčím prvkem takového díla, protože je považován za léčivý,“ pokračuje Dušek. Ondřej Smeykal doplnil tým ještě o hudebního skladatele Maria Buzziho a vzniklo tak originální hudební divadlo. Společně totiž rozepsali zvukové spektrum tohoto nástroje do široké nástrojové partitury pro standardní orchestr a sólové i sborové pěvecké party.

„Životní příběh Clemense Kubyho o jeho sebevyléčení zlomeného obratle L2 – nazývaného v čínské medicíně Brána života – přináší svým originálním tématem i formou svého zpracování novou dimenzi i žánr – není to ani opera, ani opereta, ani muzikál – na jeviště přichází úzdravné operum!“ dodává režisér Jiří Nekvasil.

Postava Clemense Kubyho byla tvůrci nezvykle zpodobněna hned třemi elementy, kde podstatu hrdiny představují Juraj Čiernik jako Hlas a Jan Vlas jako Tělo, kteří se vyjadřují za nehmotné Kubyho „alter ego”. Na scéně Davida Baziky a v kostýmech Marty Roszkopfové se kromě Jaroslava Duška (Uvaděč na pravou míru) dále objeví Peter Svetlík (Psycholog), Martin Gurbaľ (Hlavní chirurg) a Martina Šnytová (Intuice). V režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Marka Prášila dále účinkuje sbor, pohyboví aktivanti a sólisté instrumentalisté souboru opereta/muzikál.

Světová premiéra se uskuteční 21. dubna 2016 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

Projekt vznikl na objednávku Národního divadla moravskoslezského za finanční podpory Státního fondu kultury České republiky a je podpořen NADACÍ ŽIVOT UMĚLCE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Na velitelství mise EUTM v Bamaku se vystřídali čeští vojáci

22:45 Armáda ČR: Na velitelství mise EUTM v Bamaku se vystřídali čeští vojáci

Tento slavnostní akt byl neobvyklý tím, že českou vlajku předal do rukou nového velitele uskupení, k…