„Asi dvaceti rodinám budeme vypomáhat ještě na jaře příštího roku,“ říká člen povodňového týmu Člověka v tísni Jan Novák. „Někdy se objevili neočekávané problémy při rekonstrukci, jinde se táhnou úřední jednání. Problémy se také vyskytují v případech, kdy je poškozená nemovitost památkově chráněná,“ dodává. Člověk v tísni se jako jediná nezisková organizace zapojil i do pomoci při obnově budov veřejného zájmu, jako např. základních škol v Hostinném nebo Davli. Na opravu ještě stále čekají kriticky důležité mosty v obci Rudník a povodní těžce poničená školka v Terezíně podpořená darem 1,5 milionu korun bude zprovozněna až na konci tohoto roku.
Přesně 1332 postižených rodin se už může radovat z opravených či nových domů. Člověk v tísni poskytl příspěvky především na nákup vnitřního vybavení vytopených nemovitostí a na rekonstrukce. Pokud byla nařízena demolice, přípěvek byl vynaložen na vybudování nového domu. Podpořeni byli i lidé, kteří se rozhodli odstěhovat ze záplavových oblastí a začít jinde.
Některé domácnosti kontaktovali pracovníci Člověka v tísni opakovaně, aby zajistili co nejefektivnější využití daru. "V pátek jsem dostala zápis do katastru a v neděli už mě evakuovali kvůli velké vodě,“ popisuje svou neradostnou zkušenost Jana Dušková z obce Lounky. V poničeném a praskajícím domě musela začínat téměř od začátku. S opravou jí teď pomáhají dva místní zedníci a její zeť. „Sama toho moc nezmůžu. Kvůli páteři nevydržím dlouho stát, mám bolesti,“ dodává paní Dušková. Člověk v tísni jí poskytnul finanční dar, který částečně pokryje náklady na opravu poničeného domu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva