„Situaci od počátku s napětím sledujeme a snažili jsme se, spolu s mnoha dalšími z Evropy, pokojné demonstrace a účastníky v první fázi podpořit alespoň symbolicky. Do Kyjeva tak například mířili české kapely zahrát na náměstí Majdan. Nyní, s eskalací násilí a zhoršováním se situace, i v souvislosti s narychlo přijatými zákony a sílícím zadržování a zatýkání reagujeme na okamžitou potřebu pomoci. Jde o konkrétní případy lidí. Krom přímé pomoci obětem násilí a jejich rodinám bude pravděpodobně narůstat potřeba právní pomoci zadrženým.“ říká ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.
Stále častěji se objevují případy násilí na demonstrantech, aktivistech či novinářích, ať už ze strany zásahových jednotek nebo neidentifikovaných útočníků. V posledním týdnu tak byli například z nemocnice uneseni neznámými pachateli Igor Lucenko a Jurij Verbickij. Lucenko později vypověděl, že únosci oba muže odvezli do lesa, brutálně je bili a zároveň se vyptávali na organizaci demonstrací a jejich roli v nich. Verbickij byl den po únosu nalezen mrtev. Podle Human Rights Watch existují důvody si myslet, že únosci jednali „v součinnosti s policií nebo tajnými službami“. Dva demonstranti byli v posledním týdnu zastřeleni, podle některých svědectví sniperem.
Demonstrace začaly v listopadu jako výraz nespokojenosti občanů nad rozhodnutím prezidenta Janukovyče nepodepsat asociační dohodu s EU, které vnímali jako ohrožení proevropského směřování země. Po pokusech úřadů o násilné rozehnání postupně protesty zesílily, až se začátkem prosince na největší z demonstrací sešlo asi půl milionu lidí.
V minulý týden navíc vešel v platnost balík represivních zákonů, které podobně jako v Rusku nálepkují neziskové organizace jako „zahraniční agenty“, omezují svobodu médií a internetu a zavádějí celou řadu nových zákazů (např. zákaz automobilistům vytvářet kolony větší než pět aut nebo zákaz postavit na ulici stan).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

13:21 Pražská strojírna dál dodává výhybky do Melbourne v Austrálii
Pražská strojírna dodává tramvajové výměny, výhybky, křižovatky a výhybkové přestavníky do Melbourne…
- 10:17 ERÚ: Energošmejdi si účtují poplatky za nic
- 8:56 ČEZ: Jaderná elektrárna Temelín se otevírá veřejnosti
- 7:09 ČNB: V ČR přibývá případů neoprávněného přijímání vkladů od veřejnosti. Sankce budou přísnější
- 22:13 Správa železnic: Nové poslání pro nádraží. Začíná stavba Centra paměti a dialogu Bubny
- 19:10 Finanční správa se zapojila do kontrol řidičů Uberu a Boltu v Praze