CzechInvest: Česká republika oslavila 10 let v Evropské kosmické agentuře

15. 11. 2018 15:34

Na kosmických projektech se podílí přes šedesát firem a výzkumných institucí.

CzechInvest: Česká republika oslavila 10 let v Evropské kosmické agentuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest
reklama

Meteorologické mise nové generace, telekomunikační platformy, nový systém řízení letového provozu nad Evropou, technologie pro drony či sondy směřující ke Slunci a Jupiteru, tam všude lze nalézt českou stopu pocházející od předních tuzemských dodavatelů. Největší úspěchy a přínosy vyplývající z 10 let trvajícího členství České republiky v Evropské kosmické agentuře (ESA) představila stejnojmenná konference, která se konala v úterý 13. listopadu 2018 v pražském Kongresovém centru.

Na kosmických projektech ESA se v současné době podílí přes 40 firem, do projektů je ale zapojeno i 22 českých výzkumných ústavů a vysokých škol. Další desítky firem pak patří k subdodavatelům. Práce prováděné v České republice navíc mají rok od roku vyšší přidanou hodnotu. Jedná se například o přípravu kompozitových dílů pro nosné rakety, výrobu kondenzátorů či optických krystalů. České firmy pracují i na rozvoji družicových aplikací zejména družicové navigace a pozorování Země, které nacházejí uplatnění v dopravě, zemědělství, sledování životního prostředí, energetice, smart cities a v dalších odvětvích.

Své aktivity na konferenci představil také kosmický inkubátor ESA BIC Prague, vzdělávací centrum ESERO a centrum pro transfer kosmických technologií do pozemských aplikací ESA Technology Transfer Broker. Konference byla součástí Czech Space Week, kterým chce CzechInvest a Ministerstvo dopravy spolu s dalšími partnery přiblížit kosmické aktivity a jejich přínos pro rozvoj průmyslu, vědu, podnikání i každodenní život odborné i široké veřejnosti.

Více informací naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český telekomunikační úřad stanovuje nové trhy připadající v úvahu pro regulaci ex ante

15:06 Český telekomunikační úřad stanovuje nové trhy připadající v úvahu pro regulaci ex ante

Rada Českého telekomunikačního úřadu dnes stanovila nové relevantní trhy v oboru elektronických komu…