CzechInvest: Pandemie koronaviru přinesla nové investiční příležitosti

22. 11. 2020 14:59

V předchozím čtvrtletí se předpokládalo, že se investoři v důsledku pandemie COVID-19 zaměří především na ekonomickou odolnost akvizic. To se potvrdilo jen částečně. Jejich pozornost si získaly rizikovější investiční cíle a investice do společností v obtížích. Krize také urychlila generační výměny v řízení společností, které často vedly k jejich prodeji.

CzechInvest: Pandemie koronaviru přinesla nové investiční příležitosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest
reklama

Očekává se, že firmy zapojené do vývoje podnikových informačních systémů budou méně ovlivněny dopady koronavirové krize. Zároveň poroste počet fúzí a akvizic v oblasti e-commerce. Některé země EU pravděpodobně zpřísní regulační opatření pro přímé zahraniční investice na ochranu stability svého trhu.

V České republice bylo podle metodiky agentury CzechInvest ve třetím čtvrtletí roku 2020 oznámeno 159 fúzí a akvizic. Největší aktivitu zaznamenal realitní sektor s 66 ohlášenými obchody. Následovala oblast maloobchodu se spotřebním zbožím a zábavní průmysl s 38 transakcemi. Dalším aktivním sektorem byly průmyslové výrobky a služby s 29 fúzemi a akvizicemi.

Mezi významné transakce na českém trhu patří například prodej Socialbakers. Tento úspěšný český startup z oblasti digitálního marketingu kupuje americká softwarová společnost Astute. Jihokorejská firma Heavy Industry & Development vstupuje do společnosti MICo Medical, českého výrobce plicních ventilátorů CoroVent. Kellnerova PPF získala souhlas Evropské komise ke koupi televizní společnosti CME. ČEZ kupuje menšinový podíl ve švédském startupu Eliq.

Podrobnosti o vybraných fúzích a akvizicích jsou k dispozici ZDE.

Součástí M&A reportu jsou také aktuality z projektu kapitálových účastí CzechLink, který funguje od srpna 2018. Projekt podporuje fúze, akvizice a joint ventures partnerství mezi lokálními a zahraniční investory a tuzemskými zájemci o investici. Obsahuje přehled anonymizovaných společností registrovaných v projektu CzechLink.

M&A Report vychází v elektronické podobě jako čtvrtletník. Další číslo bude k dispozici v prvním čtvrtletí 2021.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

22:54 Do zrekonstruované budovy v Liberci se díky ÚZSVM přesunula policie

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrekonstruoval nevyužívané prostory bývalé …