V hodnocení Světové banky posuzujícím náročnost tzv. povolovacích procesů, které předchází realizaci investice, figuruje Česká republika na 127. místě ze 189 zemí. Řadí se tak po bok států jako je například Tanzanie. Stesky investorů na administrativní náročnost a časovou nejistotu povolovacích procesů jako jsou například územní či stavební řízení nebo EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí) vyslyšela agentura CzechInvest. Přichází s návrhem využití tzv. regulačního plánu i pro státem podpořené průmyslové zóny.
„V jiných zemích EU lze potřebná povolení získat mnohem rychleji a jednodušeji. Co je například v Irsku otázkou týdnů, maximálně měsíců, to může v Česku trvat třeba i rok. Přitom zbytečně, protože naše povolovací procesy vychází ze stejné evropské legislativy jako povolovací procesy ostatních zemí EU,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
„V České republice nejde pouze o administrativní zátěž povolovacích procesů, ale také o extrémní míru nejistoty způsobenou kombinací několikastupňového řízení, kdy se v každém stupni může odvolat téměř kdokoliv. Společnost plánující zahájení výroby v Česku si pak nemůže naplánovat zahájení výrobního procesu, nasmlouvání zakázek či nábor kvalifikovaných pracovníků,“ říká Martin Krejčí, ředitel Divize investic agentury CzechInvest. „Stává se nám, že investor dá před námi přednost zemi s jasně vymezeným a nenáročným povolovacím procesem, a my tak přicházíme o investice. Příkladem z poslední doby je investice společnosti Jaguar Land Rover, která si nakonec vybrala Slovensko,“ dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva