CzechMed: Neoprávněnou resterilizací je porušován zákon

23.09.2013 14:32 | Zprávy

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na nežádoucí resterilizaci jednorázových zdravotnických prostředků.

CzechMed: Neoprávněnou resterilizací je porušován zákon
Foto: CzechMed
Popisek: CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků

Za posledních třicet let byly vyvinuty nové materiály a technologie, které umožnily uspokojení rostoucí poptávky po „jednorázových“ zdravotnických prostředcích. Požadavky zdravotníků byly jasné – zajistit 100 procentní sterilitu. Zdravotnické prostředky účelově vyrobené na jedno použití, využívají výhod materiálů, které nedovolují bezpečnou sterilizaci pro opakované použití. Jednorázové zdravotnické prostředky při správném používání podle deklarace výrobce snižují riziko přenosu infekce z pacienta na pacienta, a to např. žloutenky typu B a C, Creutzfeld-Jakobovy nemoci či viru HIV aj.

Rozdíly mezi zdravotnickými prostředky pro jedno a více použití můžeme připodobnit srovnání látkových a jednorázových dětských plen. Jednorázové prostředky jsou vyvíjeny pro jedno použití a následné odstranění. Jsou praktické a jednoduché na použití, nejsou však určené pro opakovanou desinfekci a čisticím procesem mohou být poškozeny. Alternativy pro opakované použití existují, ale jejich funkcionalita je limitována nároky na sterilizaci. V současné době žádná kompetentní autorita v EU nepodporuje opakované použití jednorázových zdravotnických prostředků. Tato praxe by byla v rozporu s evropskou směrnicí Medical Device Directive (93/42/EEC).

V České republice je resterilizace v rozporu se zákonem č. 123/2000 Sb. o zdravotnických prostředcích. Poskytovatel postupuje v rozporu se zákonem ve chvíli, kdy nedodržuje doporučení výrobce, který na výrobku označil, že je určen pro jednorázové užití. Sankce za nedodržení zákona řeší § 46 odst.(1), písm. c), ve kterém je uvedeno: „Státní ústav pro kontrolu léčiv uloží pokutu osobě za porušení nebo nesplnění povinností stanovených tímto zákonem až do výše 300 000 Kč tomu, kdo použil při poskytování zdravotní péče zdravotnický prostředek jinak, než k určenému účelu použití.“ a dále odst.(2): „Za opakované porušení povinností uvedených v odstavci 1 lze uložit pokutu ve dvojnásobné výši.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zástupce ombudsmana usiluje o lepší péči a podporu pacientů s chronickým únavovým syndromem

16:17 Zástupce ombudsmana usiluje o lepší péči a podporu pacientů s chronickým únavovým syndromem

Zásadní omezení v každodenním fungování, dlouhé čekání na diagnózu, k tomu nedostatečné povědomí zdr…