CzechTourism: Turistů přijelo v prvním čtvrtletí o 1,8 % více

11.05.2019 17:13

Do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) v Česku přijelo během prvního čtvrtletí 3,9 milionu hostů, což bylo o 1,8 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Z necelých čtyř milionů ubytovaných polovinu tvořili zahraniční turisté. Vyplývá to z dat o návštěvnosti HUZ, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

CzechTourism: Turistů přijelo v prvním čtvrtletí o 1,8 % více
Foto: CzechTourism
Popisek: Logo Czech Tourism

Příjezdy domácích turistů vzrostly meziročně o 3,8 %. Za rostoucí poptávkou Čechů stála především přetrvávající ekonomická konjunktura a nízká nezaměstnanost. Zahraničních turistů přijelo v prvním čtvrtletí přibližně stejně jako ve stejném období předchozího roku. „Rozhodující vliv na stagnaci zahraniční poptávky měl mírný pokles příjezdů turistů z některých tradičních blízkých trhů (Německo, Rakousko, Itálie a Nizozemsko). V těchto zemích se již do chování turistů začínají promítat negativní očekávání spotřebitelů související s nadcházejícím hospodářským zpomalením západoevropských ekonomik,“ komentuje čísla vedoucí marketingového výzkumu Institutu turismu agentury CzechTourism Soňa Machová.

Negativní vývoj na uvedených trzích se však díky silné diverzifikaci českého incomingu promítl do celkových výsledků jen částečně, když pokles uvedených trhů vykompenzoval nárůst příjezdů z Polska a Slovenska. Rostly také příjezdy z USA, Číny, Ukrajiny či Velké Británie. Především Ukrajina si připsala významný nárůst – meziročně + 29 %. Za silným růstem poptávky na ukrajinském trhu stojí pravděpodobně silná prozápadní orientace významné části ukrajinské společnosti, která se promítá i do spotřebitelských preferencí turistů.

Čínských turistů přijelo 92 tis. a v celkovém pořadí podle příjezdů jsou tak na sedmé pozici. Hned za nimi jsou turisté z Jižní Koreje, kterých přijelo 85 tisíc. Meziroční změny již nejsou tak významné jako v minulých letech. Naopak se výrazně zvyšují příjezdy z jiných strategicky významných zemí, jako je například Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty. Pro turisty ze Saudské Arábie je typická dlouhá doba pobytu, což je z hlediska finančního přínosu pro Českou republiku významným benefitem.

„Vyšší průměrná doba pobytu u zahraničních turistů navíc přispívá k jejich regionálnímu rozptylu mimo turisticky nejvytíženější centra Prahy nebo Českého Krumlova. Turisté se statisticky vyšším počtem přenocování využívají více turistické nabídky regionů a v České republice vyhledávají například možnosti lázeňského a medical turismu,“ komentuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Administrativně zaniklá vozidla definitivně nelze dodatečně zapsat do registru

22:53 Veřejný ochránce práv: Administrativně zaniklá vozidla definitivně nelze dodatečně zapsat do registru

Ústavní soud definitivně potvrdil, že administrativně zaniklá vozidla již nelze dodatečně zapsat do …