DIAMO: Stát vybral metodu pro sanaci heřmanické haldy, hoření zastaví ochranný sarkofág

01.07.2024 13:21 | Tisková zpráva

Pracovní skupina, zřízená Ministerstvem průmyslu a obchodu, posoudila a doporučila metodu, pomocí které státní podnik DIAMO bezpečně dokončí sanaci heřmanické haldy a spolehlivě ochrání jak okolní životní prostředí, tak zdraví obyvatel. Jde o metodu, kterou doporučili odborníci jako nejvhodnější a kterou již DIAMO v minulosti úspěšně aplikovalo. Délka prací je odhadnuta na zhruba deset let.

DIAMO: Stát vybral metodu pro sanaci heřmanické haldy, hoření zastaví ochranný sarkofág
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Pracovní skupina posuzovala pět technických variant možného řešení sanace haldy. Každá z nich byla hodnocena z hlediska časové a finanční náročnosti, ekologických dopadů a spolehlivosti na základě postupů dříve zvolených v Česku i v zahraničí. Skupina nakonec podpořila metodu zatěsnění termicky aktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn.

„Tato metoda je nejvhodnější z hlediska zajištění ochrany životního prostředí v okolí a zdraví obyvatel i z hlediska omezení negativních dopadů během prací. Úsilí vlády tedy po mnoha letech přinese řešení tohoto pozůstatku po dřívější těžební činnosti,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Definitivní vyřešení problému hořící části heřmanické haldy je něco, na co Ostrava a celý Moravskoslezský kraj čekají už řadu let. Jsem rád, že se v krátké době podařilo navrhnout bezpečný a osvědčený postup. Podle předběžných propočtů by práce měly během 10 let přijít na zhruba 2,3 miliardy korun. Jsem připraven zajistit finance pro státní podnik DIAMO ve státním rozpočtu,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Jste pro obnovení kontrol na hranicích?

A měla by být podle vás pro všechny? Nebo jak to s těmi kontrolami myslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rehabilitace a fyzioterapie vracejí pacienty do kondice. ČPZP na obnovu zdraví po úraze nebo nemoci vynaložila loni 1,3 miliardy Kč

10:55 Rehabilitace a fyzioterapie vracejí pacienty do kondice. ČPZP na obnovu zdraví po úraze nebo nemoci vynaložila loni 1,3 miliardy Kč

Následky úrazu, nemoci či vrozené vady spojené se sníženou pohyblivostí mohou pořádně a nadlouho po…