Nebudou v něm chybět speciální komentované prohlídky Muzea MHD, Ústředních dílen DPP v Hostivaři nebo procházky po trati první elektrické dráhy, řada koncertů vážné i populární hudby v Muzeu MHD, vyznačení nové naučné turistické stezky na Letné, vydání nové knihy Příběhy petřínské lanovky, oblíbené rodinné hry Tripper nebo turistických vizitek. Vše vyvrcholí speciálním průvodem 13 historických i současných tramvají z Královky na Letenské náměstí. Vstupné na jednotlivé akce si fanoušci MHD mohou zakoupit již nyní na webu Fanshopu DPP ZDE.
18. červenec 1891 byl jedním z nejvýznamnějších dnů nejen v historii městské hromadné dopravy v Praze, ale také v dějinách železniční dopravy v České republice a české techniky vůbec. V tento den přesně v 9:20 zahájila provoz první elektrická tramvaj Františka Křižíka na trati od Letenského zámečku k tehdejší Královské oboře. Jenom o týden později, 25. července 1891, začala cestujícím v Praze sloužit lanová dráha k nové rozhledně na Petříně. DPP při příležitosti těchto výročí uspořádá letos v červenci sérií eventů, které vyvrcholí 18. července 2021 speciálním průvodem 13 historických i současných tramvají po trase Královka – Pražský hrad – Právnická fakulta – Staroměstská – Palackého nám. – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Dlouhá třída – Letenské náměstí.
Nejstarším zástupcem v průvodu bude elektrický obousměrný motorový vůz ev. čísla 109 od Ringhoffera a Křižíka z roku 1901, který si mimochodem letos připomíná 120 výročí od uvedení do provozu. Pojede spolu s otevřeným vlečným osobním vozem ev. č. 526 z roku 1896. Éru Rakousko-Uherska budou v průvodu reprezentovat ještě vůz ev. č. 240 z roku 1908 společně s vlečným vozem ev. č. 628 z roku 1909 a motorovým vozem Ringhoffer ev. č. 349 z roku 1915, který se dochoval z dodávky 11 tramvají pro tehdejší DPP. První československou republiku budou v průvodu zastupovat tramvaje Ringhoffer ev. č. 2172 z roku 1929 a muzejní souprava ev. č. 2222 z roku 1930 s vlečným vozem ev. č. 1111 z roku 1928. V průvodu nebude chybět ani tramvaj T1 ev. č. 5002 z roku 1951, T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě. Nedávnou historii pražské tramvajové dopravy v průvodu zastoupí muzejní vozy T3R PLF, T6A5 a KT8, současnost pak 14T a 15T. Na Letné bude následovat doprovodný program, např. setkání s legendou Františkem Křižíkem nebo slavnostní otevření nové naučné turistické stezky.
Na jubileum a speciální akce k němu cestující upozorňuje speciálně polepený vůz Škoda 15T s náměty z historie tramvají. Navíc všechny tramvaje DPP jsou označeny logem připomínajícím 130. výročí zahájení provozu první elektrické tramvaje v Čechách. Součástí doprovodních akcí bude také pojmenovávání tramvaje 15T po profesorovi Františku Jansovi v týdnu od 12. července. DPP chystá také vydání nové knihy Příběhy petřínské lanovky, speciální edice rodinné hry Tripper věnované oběma výročím, další série turistických vizitek a fotonálepek. Nebude chybět nová série výročních propagačních a dárkových předmětů, které si fanoušci MHD budou moci zakoupit na webu Fanshopu DPP, v Infocentrech DPP a v Muzeu MHD. Ke 130. výročí od zahájení provozu první elektrické tramvaje se připojí také Kinobus, který v týdnu od 19. července bude promítat speciální představení, film Tam na konečné z roku 1957 legendárních režisérů Elmara Klose a Jána Kadára. Vstupenky a jízdenky na všechny plánované akce si zájemci mohou zakoupit na Fanshopu DPP ZDE. Informace k jednotlivým akcím budou k dispozici na webových stránkách DPP.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva