Dalibor Gondík otestuje Čechy. O jejich zdravotním stavu podá zprávu v novém pořadu České televize

21. 9. 2017 21:16

Kolik skleniček alkoholu je ještě v normě? Jaké závislosti na nás v moderní době číhají? A jak je na tom česká populace se zdravím? Dalibor Gondík, společně s předními kapacitami v oblasti medicíny i známými osobnostmi, provede diváky jednoduchými testy, díky nimž zjistí, jak (ne)dobře se o sebe starají. První Zdravotní test národa uvede ČT1 v sobotu 30. září ve 20 hodin.

Dalibor Gondík otestuje Čechy. O jejich zdravotním stavu podá zprávu v novém pořadu České televize
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

Jednoduché testy zaměřené na zdravotní rizika si diváci mohou vyzkoušet i doma. Odpovědi je tak mohou upozornit na skryté zdravotní problémy a nasměrovat je k lékaři dřív, než bude pozdě. „Do tohoto projektu jsem šel s cílem, že se nám podaří někomu pomoci. Koneckonců je to moje životní filozofie - lidé jsou na světě proto, aby si pomáhali,“ říká moderátor Dalibor Gondík, který společně s odborníky otestuje diváky. „Myslím si, že je stále potřeba lidem říkat, že život je mnohem hezčí a veselejší, když se cítíte dobře. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle zdravý duch,“ připomíná přední český kardiochirurg Jan Pirk.

Zdravotní test podstoupí také řada známých osobností. V prvním díle na otázky Dalibora Gondíka odpoví Jiří Prskavec, Marta Jandová, Lukáš Pavlásek, Aneta Krejčířová, Vilma Cibulková a Pavel Nový. Zaměří se postupně na nejdůležitější aspekty prevence v oblasti smyslů, nebezpečných závislostí, problémů pohybové soustavy, mozku coby orgánu naší paměti a sexuálního zdraví. Pro druhou část tvůrci zvolili témata vybraná na základě statistických údajů o nemocech, jež se Čechů dotýkají nejvíce. Jde tedy například o obezitu, kardiovaskulární nemoci, cukrovku či nádorová onemocnění. Tento test podstoupí Alžběta Stanková, Chantal Poullain, Josef Carda, Anna Slováčková, Matěj Ruppert a Michal Kurtiš.

„Dopadla jsem tak padesát na padesát. Zarazila mě jediná věc, a to vyšší hladina cukru. Při testování záleží na mnoha faktorech a já zrovna vypila oslazené kafe. Každopádně jsem si říkala, že si během září zajdu za paní doktorkou a nechám si udělat ten test znovu,” svěřuje se s výsledky testování herečka Alžběta Stanková. „Jsem zdravá jako mladá holka! Mám dobrý tlak, dobře dopadl i rozbor krve i hladina cholesterolu,” glosuje herečka Chantal Poullain a dodává: Byla bych ráda, kdyby si diváci uvědomili důležitost prevence a radosti z žití. A pokud se nemoc u někoho projeví, aby nespadl do deprese, chtěl bojovat a zůstal pozitivní. To je hrozně důležité, protože psychika je spojena s léčbou.” Její slova potvrzuje onkoložka Petra Tesařová: „Během natáčení jsem si znovu uvědomila, jak obrovskou roli v procesu uzdravování hraje psychická podpora nemocným a jejich pozitivní myšlení. Chantal Poullain je příkladem osoby, která si nikdy nepřipustila, že by nad ní mohla rakovina zvítězit. Takové pacienty je radost léčit, protože část práce udělají za vás.”

Zdravotní testy budou doplněny tematickými reportážemi, včetně doprovodných animací, statistik a především informacemi o možnostech prevence. „Nechceme strašit nemocemi. Naším cílem je naopak diváky pobavit a povzbudit při zásadních rozhodnutích, které mohou vést ke změně životního stylu a k lepší kondici. Pokud mohu říct z vlastní zkušenosti, setkání s Daliborem Gondíkem a spolupráce s ním na tomto pořadu mě motivovalo k tomu, že jsem začal běhat,“ uzavírá kreativní producent Petr Mühl.

režie: David Sís // dramaturgie: Michaela Hronová // výkonná producentka: Klára Dražanová // kreativní producent: Petr Mühl // moderátor: Dalibor Gondík

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

22:21 ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

Nadějní architekti zde mají moznost celosvětově upozornit na svoji práci. Letos se jich přihlásilo n…