Daniel Herman navštívil vernisáž výstavy „Fenomén Masaryk“

17.09.2017 12:46

Výstavu připravilo Národní muzeum k 80. výročí úmrtí Tomáše Garrigue Masaryka.

Daniel Herman navštívil vernisáž výstavy „Fenomén Masaryk“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Masaryk je na výstavě představen ve třech rovinách. Tou první je pohled na konkrétního člověka, jeho vztahy, víru, ideje a názory. Zásadní roli zde hraje i vztah k manželce Charlottě. Nesmírně aktuální jsou pak dodnes jeho názory na Ameriku či Rusko. Druhou rovinou je role jeho osobnosti ve veřejném prostoru. Nejprve jako "profesora" před rokem 1914, a to nejen v univerzitním prostředí. Velká pozornost je věnována tématům hilsneriády či bojům o Rukopisy.

„Připomínáme si 80 let od smrti Tomáš Garrigua Masaryka, který patřil k nejvýznamnějším osobnostem naší historie.  Jeho myšlenky, názory a činy zůstávají i v dnešní době trvalou inspirací nejenom pro současnou generaci, ale i pro generaci budoucí.“ Daniel Herman

Když se v roce 1910 Masaryk dožíval 60 let, zdál se být jeho aktivní život zdánlivě ukončen. Následovala však zcela zásadní životní kapitola po roce 1914, která je na výstavě prezentována v celku "prezident". Založení státu v roce 1918 je bezpochyby klíčovým momentem, ale výstava se nevyhýbá ani politickým neúspěchům a sporům s ideovými protivníky – Pekařem či Kramářem. Třetí rovinou je pohled na "obraz" Masaryka ve společnosti – od silného momentu jeho smrti a pohřbu na podzim 1937 až po následné proměny během dvou diktatur.

Součástí výstavy jsou unikátní filmové i audio materiály a samozřejmě jedinečné sbírkové předměty, včetně jednoho z "top" předmětů Národního muzea - Masarykova jezdeckého obleku.

Výstava potrvá do 31. 1. 2018

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: První modernizované bistrovozy byly uvedeny do provozu

13:30 České dráhy: První modernizované bistrovozy byly uvedeny do provozu

Klimatizovaný interiér s komfortními koženými křesly 1. třídy a gastronomickým servisem na místa ces…