Defenestrace, Tomáš Baťa, František Kupka a další české fenomény pro evropské publikum

19.01.2017 10:40

Francouzsko-německý kanál ARTE stojí o více původních českých témat. Po čtyřech letech úspěšné spolupráce s Českou televizí se tato prestižní stanice, která zasahuje téměř celé evropské publikum, rozhodla navýšit rozpočet na společné koprodukce. Po filmech, jako je Jan Hus nebo Život podle Václava Havla, tak nyní vzniknou snímky o Tomáši Baťovi, řeckých emigrantech v Československu nebo o pražském fenoménu, defenestraci.

Defenestrace, Tomáš Baťa, František Kupka a další české fenomény pro evropské publikum
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

Česká televize zahájila spolupráci s ARTE po vzniku kulturního kanálu ČT art v roce 2013. Od té doby již vzniklo šest společných projektů, které primárně reflektovaly významné historické události či osobnosti české společnosti.

„Filmy jako Jan Hus nebo Život podle Václava Havla byly v zahraničí divácky úspěšné, objevily se na mnohých mezinárodních festivalech, byly nominovány na Prix Europe, získaly Českého lva,… I pro tak velkou stanici, jako je ARTE, to jsou nepřehlédnutelné výsledky. Pro letošní rok se proto rozhodla navýšit vklad do našich společných projektů o sto tisíc eur, což umožní vznik dalších projektů, které česká témata dostanou blíže evropskému publiku,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Česká televize tak v tuto chvíli ve spolupráci s ARTE připravuje sedm koprodukčních projektů, mezi které patří například příběh řeckého migranta v Československu padesátých let s názvem Můj strýček Archimedes, dokumentární film o inovativním podnikateli, někdejším starostovi Zlína a tvůrci světového obuvnického impéria Tomáši Baťovi nebo snímek o jednom z průkopníků moderního abstraktního malířství Františku Kupkovi.

Novinkou je také snímek chystaný k nadcházejícímu čtyřstému výročí zahájení třicetileté války, který popisuje výsostně českou událost. Akt, k němuž došlo na Pražském hradě 23. května 1618, kdy představitelé českých evangelických stavů napadli a vyhodili z hradních oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Režisérem filmu Defenestrace se stane držitel Českého lva Zdeněk Jiráský, scénář píše autor Českého století Pavel Kosatík.

Defenestrace vzniká nejen v koprodukci s ARTE, ale i rakouskou stanicí ORF, přičemž ARTE se chystá snímek odvysílat v prestižním slotu, který je určen pro rodinné publikum v sobotu ve 21:00 hod.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Technologičtí giganti Google, Meta, Microsoft nebo Nvidia pod jednou střechou

22:04 Hospodářská komora: Technologičtí giganti Google, Meta, Microsoft nebo Nvidia pod jednou střechou

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyz…