Děti ze základních škol názorně uvidí, jak probíhá v nemocnicích péče o pacienta

30.10.2017 18:57

Během podzimu se Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje účastní krajských prezentací středních škol a zaměstnavatelů, kde se představuje jako perspektivní zaměstnavatel ve zdravotnictví. V úzké spolupráci se zdravotnickými školami v regionu, které připravují budoucí zdravotní sestřičky či bratry, láká nové žáky ke studiu na těchto školách.

Děti ze základních škol názorně uvidí, jak probíhá v nemocnicích péče o pacienta
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

V listopadu chce holding děti k tomuto povolání přilákat pomocí názorných ukázek. Uvidí v praxi, jak péče o pacienta vlastně probíhá. Napomůže tomu projekt Živá knihovna povolání, který proběhne 3. listopadu v Hradci Králové a 13. listopadu v Trutnově. Děti ze základních škol si zde budou moci vyzkoušet na fantomech např. odběr krve, kardiopulmonální resuscitaci, změřit tlak apod. Zdravotnický holding úzce spolupracuje se zdravotnickými školami v regionu. Aby více motivoval nové studenty ke zdravotnické profesi, připravuje v listopadu dvě interaktivní prezentace.

Pozvaní žáci základních škol se názorně přesvědčí, jaká práce zdravotní sestry v praxi vlastně je, a to díky projektu s názvem Živá knihovna povolání, který pořádá Svaz průmyslu a obchodu. „Tento projekt je unikátní v tom, že nabízí žákům možnost podívat se na budoucí povolání v „praxi“. Takovou malou ochutnávku máme pro ně i my - děti zde uvidí naživo situaci z nemocničního prostředí. Zapůjčena bude postel, na které bude ležet „pacient“, napojený na potřebné přístroje a sestry se o něj budou starat. Děti tak uvidí nejen reálné prostředí, ale budou si moci samy vyzkoušet přímo některé úkony, jako např. odběr krve nebo podání injekce na fantomovi, kardiopulmonální resuscitaci či si vzájemně změří tlak,“ říká k akci hlavní personalistka ZH KHK a.s. Mgr. et Mgr. Zuzana Bílková DiS. Primárním cílem těchto aktivit je ukázat dětem reálný pohled na povolání zdravotní sestry a získat tak co nejvíce uchazečů o studium tohoto oboru v Královéhradeckém kraji. Projekt podporuje a na realizaci se podílí nemocnice ZH KHK a.s. a také Fakultní nemocnice Hradec Králové. Školy a někteří dodavatelé zdravotnického vybavení zase poskytli potřebné vybavení.

Získat nové žáky pro zdravotnické obory a následně potenciální zaměstnance do zdravotnických zařízení v kraji není snadné. To potvrzuje i náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar: „Kraj tyto aktivity podporuje, protože si uvědomuje potřebu co nejvíce provázat školství s praxí. V mé gesci, tedy ve zdravotnictví, se o to intenzivně snažíme, a to nejen společnou prezentací nemocnic a středních škol, ale např. také projektem studujnazdravce.cz či dále pak stipendii, které kraj poskytuje jak medikům končících VŠ, tak nově i studentům na zdravotnických VOŠ. V krajských zařízeních nám chybí aktuálně desítky zdravotníků.“

Živá knihovna povolání se koná pro školy 3. listopadu v královéhradeckém Aldisu, a to v rámci poslední Prezentace středních škol a zaměstnavatelů a 13. listopadu v trutnovském UFFU. Zdravotnický holding se zde prezentuje společně se dvěma krajskými zdravotnickými školami – SZŠ a VOŠ Hradec Králové a SZŠ a VOŠ Trutnov, které zapůjčí některé učební pomůcky. Cílem je nalákat žáky základních škol na studium zdravotnických oborů a ukázat jim, jaké jistoty a stabilitu oblast zdravotnictví v jejich profesním životě poskytuje.

V září a říjnu se ZH KHK a.s. účastnil všech prezentací středních škol a zaměstnavatelů, které pořádá ve větších městech kraje Krajská hospodářská komora. Zde se žákům místních základních škol prezentovaly jednotlivé nemocnice, které v regionu působí, a také zdravotní školy, které připravují budoucí sestry na toto povolání. Akce proběhly už v Trutnově, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a v Jičíně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

22:22 Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

Na Portálu občana jsou řidičům, kteří mají elektronickou občanku nebo datovou schránku, nově k dispo…